آمار مصرف ویپ و سیگار الکترونیکی در دنیا

بازگشت به نوشته‌ها
ویپ و سیگار الکترونیکی

آمار مصرف ویپ و سیگار الکترونیکی در دنیا

با نظردهی در پست های بلاگ 10 امتیاز کسب کنید

تعداد ویپ و سیگار الکترونیکی موجود در اقسام نقاط مختلف دنیا و میزان استفاده  از مواردی است که قصد داریم در این مقاله آن را مورد بررسی قرار دهیم. بحث ویپ و سیگار الکترونیکی در چند سال اخیر یکی از چالش‌های تامل برانگیز در زمینه مصرف دخانیات در سرتاسر جهان تبدیل شده است. این عامل به نوبه خود باعث شده تا بسیاری از افراد نسبت به استفاده از ساختاری جدید در زمینه دخانیات علاقه خود را نشان دهند. همچنین طرف دیگر قضیه نیز وجود دارد؛ بسیاری از افراد نیز همچنان سیگار و موارد قدیمی مشابه را استفاده می‌کنند.

در چند سال گذشته، بحث استفاده از ویپ و سیگارهای الکترونیکی در سرتاسر جهان سر و صدای بسیار زیادی به پا کرده است. در بسیاری از کشورهای جهان استفاده از ویپ یک امری طبیعی و در بسیاری از کشورها این موضوع هنوز جا نیفتاده است. در کشورهای قاره آمریکا می‌بینیم که حتی سلبریتی‌ها نیز از ویپ برای دخانیات استفاده می‌کنند. همچنین بسیاری از کشورها و مردم جوامع مختلف استفاده از ویپ را مضرتر از سیگار و یا قلیان می‌دانند. چیزی که بر اساس داده‌ها به دست ما می‌رسد حاکی از آن است که بسیاری از کشورهای پیشرفته جهانی استفاده از ویپ و سیگار الکترونیکی را به طور جدی آغاز کرده و نسبت به استفاده از آن اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم اطلاعات کلی درباره مقیاس و تعداد افراد شرکت کننده در این زمینه را با هم مورد بررسی قرار دهیم. کسب اطلاعات در این زمینه باعث می‌شود تا بتوانید میزان رشد استفاده از ویپ و سیگارهای الکترونیکی را بهتر از قبل درک کنید. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

اطلاعات کلی درباره میزان مصرف ویپ در چند سال گذشته

ویپ نوعی سیگار الکترونیکی است که در چند سال گذشته مورد استقبال طیف وسیعی از جوانان و بزرگسالان قرار گرفته است. اگر بخواهیم از نظر آماری به این قضیه نگاه کنیم، می‌توانیم در ابتدا به کشورهای حال حاضر در قاره‌های آمریکا اشاره کنیم. در حال حاضر کشور ایالات متحده آمریکا بیش از 40 میلیون نفر از ویپ و سیگارمعمولی استفاده می‌کنند. بر اساس اطلاعات و داده‌هایی که از مراجع مربوط  نسبت به این مشخصه‌ها منتشر شده، حدود 5 میلیون نفر از این افراد از سیگارهای الکترونیکی نظیر ویپ استفاده می‌کنند. عددی که به نوبه خود مقایس نسبتا بزرگی برای یک پدیده جدید مانند ویپ و سیگارهای الکترونیکی است. از این تعداد، طیف گسترده‌ای از افراد در رده سنی نوجوانان و جوانان قرار دارند. این افزایش تعداد مصرف کننده و کاهش سن افراد در این زمینه تنها مختص ایالات متحده آمریکا نیست.

کشورهای دیگری از جمله انگلستان نیز مانند آمریکا آمار رو به رشد مصرف کننده ویپ دارد. این مقیاس نشان دهنده عملکرد و گستردگی کارایی ویپ و نمونه‌های موجود آن در بازار است. درصد افراد استفاده کننده از ویپ در بریتانیا هر ساله رو به افزایش است. به طوری که این درصد افزایش، شیب صعودی در سال‌های گذشته داشته است. اگر بخواهیم از نظر عددی این مشخصه را توضیح دهیم، می‌توانیم به رشد 60 درصدی استفاده از ویپ ، از سال 2012 تا 2016 اشاره کرد. این موضوع را نباید فراموش کرد ساختار و سیستم کلی ویپ هر ساله در حال رشد و پیشرفت است. از سال‌های 2018 تا 2020 مصرف ویپ به میزان چشمگیری در این قبیل کشورها افزایش پیدا کرد. دنیای سیگارهای الکترونیکی در چند سال اخیر، انقلاب عظیمی در صنعت دخانیات به پا کرد.

هر ساله تعداد نسبتا زیادی از افراد به منظور استفاده از ویپ ، به این آمار و ارقام اضافه می‌شوند. عاملی که هر کدام به نوبه خود می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش و گسترش مصرف سیگارهای الکترونیکی و ویپ ها داشته است. برای این که اصل داستان را بهتر و سریعتر متوجه شویم، در این مقاله قصد داریم اطلاعات کلی درباره تعداد نسبی مصرف کنندگان ویپ در قسمت‌های مختلف جهان را به صورت نسبی مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

ویپ و سیگار الکترونیکی
میزان مصرف ویپینگ در آمریکا شمالی

بر اساس اطلاعات و داده‌هایی که در سال 2014 از تعداد نسبی مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی به دست آمده، می‌توان به این نتیجه رسید که مصرف نسل جدید دخانیات با سرعت بسیار بالایی در حال گسترش است. از میان افراد در رده سنی بزرگسالان و مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی، حدود 20 درصد از این افراد در سنین 18 تا 26 سالگی از سیگارهای الکترونیکی و محصولاتی نظیر ویپ استفاده کرده‌اند. از این میان نیز، حدود 13 درصد از افراد در رده سنی بزرگسال حداقل یک بار از ویپ استفاده کرده‌اند. نکته جالب درباره این موضوع، افزایش چند درصدی میزان مصرف کنندگان دائم ویپ است. حدود 3.7 درصد به طور مداوم از ویپ در کشورهای آمریکا شمالی استفاده می‌کنند.

داده‌های اشاره شده در بالا در مقایسه با کشوری مانند ایالات متحده آمریکا به مراتب کمتر است. میزان مصرف روزانه ویپ در کشور آمریکا بیشتر از سایر کشورهای حاضر در قاره آمریکا قسمت شمالی آن است. بر اساس آزمایش و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است، در میان 5.769 نفر داده حدود 10 درصد تایید کرده‌اند که به طور مداوم از ویپ و سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم این موضوع را نسبت به سال گذشته بررسی کنیم، افزایش میزان مصرف کنندگان ویپ افزایش پیدا کرده است. در سال 2014، درصد مصرف کنندگان در این زمینه حدود 3.7 درصد بود. بازه رشد مصرف ویپینگ در ایالات متحده آمریکا از چند سال گذشته تا به امروز همیشه به صورت افزایشی بوده است. در سال 2013 نیز میزان استفاده کنندگان سیگارهای الکترونیکی تنها 2.6 درصد مقیاس گذاری شده است.

از سری اطلاعات دیگری که در زمینه ویپینگ می‌توان انتقال داد، رشد 70 درصدی استفاده کنندگان جدید ویپ و سیگارهای الکترونیکی در کشورهای پیشرفته‌ای مانند ایالات متحده آمریکا است. در این زمینه هیچ شکی وجود ندارد که به این آمار و ارقام رفته رفته افزوده خواهد شد. همچنین میزان استفاده از ویپ نیز در این افراد به مرور زمان افزایش پیدا می‌کند. این ابزار کوچک جایگزین بسیار مناسبی به جای سیگار، قلیان و سایر نمونه‌های سنتی خواهد بود. بهتر است به سراغ دیگر کشورهای آمریکایی برویم. در میان کشورهای حاضر در این قاره، کانادا و مکزیک نیز همانند آمریکا میزان رشد مصرف ویپ از سال 2013، شیب صعودی به خود گرفته است.

یک مقایسه جالبی که نسبت به ویپ و سیگارهای الکترونیکی در کشورهای کانادا و مکزیک صورت گرفته است، نشان‌دهنده این است که میزان مصرف ویپ و سیگار الکترونیکی به میزان نسبتا یکسانی به سمت رو به رشد حرکت می‌کند. این میزان رشد به میزان نسبتا یکسانی با مقیاسی نسبتا برابر در حال افزایش است. تنها تفاوتی که بین این عامل وجود دارد، بحث سن مصرف کننده است. برای ویپ ، بیشتر سنین پایین و برای سیگار الکترونیکی بیشتر افراد با سنین بالا از این محصول استفاده می‌کنند. بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه واترلو صورت گرفته است، میزان مصرف تنباکو در این کشور به همراه میزان استفاده از سیگار الکترونیکی مورد بررسی قرار گرفت. این بررسی‌ها نشان داد میزان مصرف سیگارهای الکترونیکی تا حدود زیادی در حال نزدیک شدن به سیگار و سایر محصولات مربوط به دخانیات است.

اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر به میزان مصرف سیگار الکترونیکی در سال 2015 و در کشور کانادا بپردازیم، می‌توانیم به رشد 13.2 درصدی افرادی که از ویپ استفاده کرده‌اند اشاره کنیم. حدود 3.2 درصد نیز در 30 روز گذشته از سیگارهای الکترونیکی استفاده کرده‌اند. 1 درصد از افراد نیز روزانه از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند. این اعداد و ارقام در حال حاضر افزایش پیدا کرده است.

نکته جالب درباره مصرف ویپ یا سیگارهای الکترونیکی ، ممنوعیت استفاده از این محصولات در بعضی از کشورهای جهان است. مکزیک جزو آن دسته از کشورهایی است که ممنوعیت استفاده از سیگارهای الکترونیکی و ویپ را در کشور خود در سال 2013 تصویب کرد. با وجود این عامل، استفاده از ویپ در میان مردم کشور مکزیک افزایش پیدا کرد. بر اساس InterAmerican Heart Foundation تنها در طول یک سال مصرف ویپ در کشور مکزیک بیش از 50 درصد افزایش پیدا کرد. عددی که نشان دهنده استقبال مردم از این محصولات در مقایسه با سیگارهای معمولی است. اطلاعات و داده‌های موجود در این زمینه همگی نشان دهنده این هستند که کشورهای آمریکای شمالی استفاده از ویپ را افزایش داده‌اند. همچنین در سایر کشورهای موجود در جهان استفاده از این محصول به یک عادت تبدیل شده و بسیاری از افراد دیگر به جای سیگار از ویپ استفاده می‌کنند.

استفاده از ویپ در سرتاسر جهان رو به افزایش است

استفاده از ویپ به میزان بسیار زیادی در کشورهای اروپایی و آمریکایی رو به افزایش است. اگر بخواهیم با استفاده از داده و اطلاعات موجود در این زمینه استفاده از ویپ را توضیح دهیم، می‌توانیم بگوییم همانند ایالات متحده آمریکا، اروپا نیز افزایش قابل توجهی را در زمینه ویپ تجربه می‌کند. بر اساس اطلاعاتی که از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا به دست آمده، میزان مصرف ویپ در این کشورها هر ساله حالت افزایشی دارد. اگر بخواهیم به صورت آماری به این موضوع اشاره کنیم، افزایش 5 درصدی از سال 2012 تا 2014 در زمینه افزایش استفاده از ویپ در کشورهای اروپایی گواه خوبی در زمینه گسترش این قبیل محصولات است.

با وجود این که بسیاری از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا معتقد بودند استفاده از ویپ همچنان برای سلامتی ضرر دارد اما آمار و ارقام با آن‌ها یار نبود. میزان استفاده از ویپ در سال 2012 در میان بزرگسالان 27.1 درصد بود. این در حالی است که در سال 2014 این میزان به 51.6 درصد افزایش یافت. بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفت، دلیل مشخصی بر مضر بودن ویپ یافت نشد. اگر هم فردی که از قبل سیگار استفاده می‌کرد و سپس استفاده از ویپ را آغاز کرده به مشکلات تنفسی و یا موارد مربوط به آن دچار میشد، می‌توان این مشکلات را به همان استفاده از سیگار در گذشته بازگرداند. بعد از استفاده از ویپ بسیاری از این افراد معتقدند تاثیر منفی که سیگارهای معمولی بر روی بدن می‌گذارد در مقایسه با ویپ بسیاربالا به نظر می‌رسد. ویپ از نظر آسیب به بدن بسیار امن به حساب می‌آید.

این در حالی است که بسیاری از افرادی که سیگار و مواردی مشابه به آن را تجربه نکرده‌اند، ویپ را محصول و انتخابی مضرتر نسبت به سایر محصولات مربوط در زمینه دخانیات می‌دانند.

ویپ و سیگار الکترونیکی
میزان مصرف ویپ در آسیا به چه شکل است؟

قاره کهن یکی دیگر از قسمت‌هایی است که مصرف ویپ در آن به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا کرده است. ارتباط مصرف سیگارهای الکترونیکی با ویپ در این قاره یک مشخصه بسیار پیچیده و تناقض برانگیز است. دلیل تناقض این موارد را می‌توان در دو دلیل بیان کرد

  • 95 درصد از تمامی سیگارهای الکترونیکی در کشور چین تولید می‌شود.
  • کشور چین بزرگ‌ترین تولید کننده و دارنده بازار تنباکو در کل جهان است.

با وجود این که مصرف ویپ در قاره آسیا به دلیل تراکم جمعیت آن به میزان بسیار بیشتری در این قسمت جریان دارد اما همچنان کشورهایی هستن که استفاده از ویپ را در خاک خود ممنوع کرده‌اند. از این کشورها می‌توان به مالزی یا ویتنام اشاره کرد. دو کشور قوی و نسبتا پرجمعیت حاضر در قاره آسیا استفاده از این محصول را در کشور خود ممنوع کرده‌اند. این دو کشور تنها سرزمین‌های ایجاد کننده ممنوعیت در استفاده از ویپ نیستند. سنگاپور یکی دیگر از کشورهای فعال در این زمینه به حساب می‌آید که استفاده از ویپ را در سرزمین خود ممنوع اعلام کرده است. حتی استفاده یا داشتن هر گونه محصولات مربوط به ویپ از سال 2018 میلادی ممنوع و غیرقانونی اعلام شد.

با وجود این قبیل محدودیت و ممنوعیت‌ها، بسیاری از مردم استفاده از ویپ را حتی به صورت غیرقانونی در این مناطق آغاز کردند. در کل این اقدامات قابل قبول نیست. استفاده از محصولاتی مانند ویپ در خفی و بدون داشتن استانداردهای لازم و تجهیزات مناسب می‌تواند برای مصرف کننده گران تمام شود. یکی دیگر از دلایلی که استفاده از ویپ در شرایطی که دولت یک کشور آن را ممنوع کرده است، مشکلاتی نظیرعدم آگاهی دقیق از میزان آمار مصرف کنندگان در این زمینه است. این عامل به نوبه خود در به دست آوردن اطلاعات و داشتن تاریخچه مربوط به این زمینه می‌تواند کمی محققین و افراد فعال در این زمینه را دچار مشکل کند.

از تنها مشخصه‌هایی که می‌توان نتیجه گرفت به چه میزان از ویپ استفاده می‌شود، تنها آمار موجود از میزان خرید و فروش این محصول است. این عامل نیز به صورت دقیق اطلاعات مربوط به تعداد مصرف کنندگان ویپ در جهان را در اختیار ما قرار نمی‌دهد. با این وجود، چیزی که از میران خرید و فروش ویپ در آسیا و کشورهایی که این محصول را ممنوع کرده‌اند به نظر می‌رسد، سالانه تعداد بیشتری از افراد از این محصول نسبت به سال قبل استفاده می‌کنند. کشورهای پیشرو در زمینه استفاده از ویپ و سیگارهای الکترونیکی در قاره آسیا، کشورهایی نظیر چین و ژاپن هستند.

اگر نگاهی به آمار در این زمینه بیندازیم، به این نتیجه می‌رسیم که میزان خرید و فروش ویپ و سیگارهای الکتریکی در کشور چین با شیب بسیار بالایی رو به افزایش بوده است. در سال 2013 بود که در این کشور حدود 14 میلیون دلار ویپ و سیگار الکترونیکی خرید و فروش شد. این در حالی است که در سال 2014 حدود 81 میلیون دلار برای خرید و فروش ویپ ، مردم کشور چین هزینه صرف کرده‌اند. عددی که خود به تنهایی گویای رشد چند برابری مصرف سیگار الکترونیکی و ویپ است. این در حالی است که در سال 2016 میلادی، رقم صرف شده برای خرید و فروش ویپ در کشور چین فراتر از آن چیزی است که می‌توان تصور کرد. در این سال میزان خرید و فروش در زمینه ویپ بیش از 266 میلیون دلار برآورد شد.

با این وجود بسیاری از فعالان بازار سیگارهای الکترونیکی بر این باورند بسیاری از کمپانی‌ها به منظور افزایش میزان فروش خود دست به بلوف و بزرگنمایی می‌زنند. حتی اگر گفته‌های جکی ژوانگ مشاور فعال در صنعت ویپینگ نیز صحیح باشد، باز هم شیب استفاده از ویپ در سرتاسر جهان به سمت بالا است. او بر این باور است که نمی‌توان به طور دقیق ارزش و میزان فعالیت صنعت سیگارهای الکترونیکی در کشورهای حاضر در قاره آسیا را تخمین زد. با این حال روند استفاده از این محصولات در قاره کهن، به سمت استفاده زیاد رو به حرکت است.

یکی دیگر از فعالان بازار ویپ و سیگارهای الکترونیکی که خود در این زمینه کمپانی Mist-E را نیز مدیریت می‌کند، بر این باور است که سیگارهای الکترونیکی برای این که بتوانند وارد رقابت با بازار سنتی و محصولات آن شوند، راه بسیار طولانی را سپری کردند. دلیل این موضوع نیز فراوانی و تنوع در استفاده از ویپ و محصولات مشابه در آن برای مصرف کننده وجود دارد. البته برای این زمینه افراد باید هزینه بیشتری نسبت به نمونه‌های معمولی متقبل شوند. به عنوان مثال یک پاکت سیگار مارلبرو در چین حدود 3 دلار است؛ این در حالی است که برای کیت مبتدی ویپ باید حدود 25 دلار هزینه صرف شود. جدا از این موضوع سیگارهای الکترونیکی نیز خود هزینه بیشتری نسبت به نمونه‌های سنتی دارند. همین موضوع از دلایلی است که ویپ و محصولات مشابه به آن هنوز 100 درصدی به مردم سرتاسر جهان معرفی نشده‌اند.

در کشور ژاپن نیز سیگارهای الکترونیکی و استفاده از آن با چالش‌های متعددی روبرو است. از طرفی پاسخ صنعت تنباکو به حضور محصولات نوینی مانند ویپ و همچنین سنگ اندازی‌هایی که در زمینه مصرف ویپ وجود دارد را می‌توان از دیگر دلایل عدم مشخص بودن نسبی تعداد افراد استفاده کننده از ویپ دانست. عددی که دانستن آن می‌توانست کمک بسیار زیادی به رشد میزان استفاده از ویپ در کشورهای مختلف واقع در قاره آسیا کند.

از بین بردن راز ویپینگ در سرتاسر جهان

با توجه به این که راه‌ و مشکلات بسیار زیادی در این زمینه برای رشد وجود دارد، با این وجود صنعت ویپ و سیگارهای الکترونیکی با سرعت مناسبی رو به موفقیت و رشد حرکت می‌کند. مشخصه‌ای که به این راحتی‌ها امکان از بین بردن یا زیر سوال بردن آن وجود ندارد. همانطور که در خلال مقاله نیز به آن اشاره کرد، استفاده از ویپ در برابر مشکلاتی مانند سنگ اندازی‌های صنایع ضرر دیده به دلیل حضور ویپ و یا محدودیت‌هایی که دولت‌های مختلف مبنی بر استفاده از ویپ برای مصرف کننده به وجود می‌آورند، مردم و آن دسته از افرادی که از ویپ استفاده کرده‌اند، به این راحتی از حقایق و کارایی این محصول به این راحتی‌ها عبور نمی‌کنند. رمز و رازهای بسیار زیادی همیشه درباره استفاده از این محصول در بازار وجود داشت.

از اصلی‌ترین سوالاتی که همه افرادی که قصد استفاده از ویپ دارند این است که آیا این محصول یک گزینه سالم‌تر از سیگارهای معمولی است و یا حتی این امکان وجود دارد تا اثرات مخرب‌تری نسبت به سیگار یا قلیان داشته باشد؟ معمولا این قبیل سوالات به ذهن افراد می‌رسد. در جواب این سوالات باید بگوییم بعد از هر بار کام که از ویپ و سیگار الکترونیکی می‌گیرید، به میزان بسیار کمتری نسبت به سیگارهای معمولی، نیکوتین و سایر ترکیبات مضر به بدن خود انتقال می‌دهید. معمولا کام‌های ویپ حاوی طعم‌های دلنشینی است و همچنین به میزان بسیار زیادی دود تولید می‌کند. این در حالی است که سیگارهای معمولی بوی نامطبوع به همراه دود بسیار کمتری در مقایسه با ویپ ها دارند. با توجه به موارد موجود در این زمینه می‌توان این نتیجه را گرفت که استفاده از ویپ بسیار سالم‌تر از سیگار است.

موارد اشاره شده در بالا همگی گفته‌های فعالان بازار ویپ و همچنین متخصصین علوم پزشکی مانند متخصصین ریه است. از اصلی‌ترین این افراد می‌توان به استانتون گلنتز، استاد دانشگاه در رشته پزشکی و همچنین مدیر مرکز تحقیقات کنترل تنباکو در دانشگاه کالیفرنا است. یکی از سوالاتی که معمولا پاسخ دادن به آن کمی سخت است، چرایی استفاده از ویپ است. سوالی که به نوبه خود می‌توان به شکل‌های مختلفی به آن پاسخ داد. به عنوان مثال استفاده از ویپ بسیار راحت‌تر و مداوم‌تر از سیگارهای الکترونیکی است. استفاده از این محصول به نوبه خود تنها یک بار باید راه اندازی شود تا بتوان از آن به راحتی استفاده کرد. این درحالی است که برای استفاده از هر نخ سیگار نیاز است تا یک فرایند را چندین بار انجام داد.

از دلایل دیگری که استفاده از ویپ را به مراتب بسیار بیشتر از سیگارهای معمولی می‌کند، طعم و رایحه‌های مختلف آن است. ویپ های مختلفی با طعم‌های متعدد در بازار وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این درحالی است که سیگارهای معمولی تنها طعم قالب آن‌ها نیکوتین است که بسته به نوع برند میزان آن می‌تواند کم یا زیاد باشد. با تمام مواردی که به آن اشاره کردیم، استفاده از ویپ تا به اینجای کار هنوز صد درصد انجام نشده است. با این وجود استفاده از ویپ در حال رشد چند درصدی در بازار است. این یک اصل غیرقابل رد است که صنعت ویپینگ به میزان بسیار زیادی در چند سال گذشته با پیشرفت و رشد همراه بود. برای همین موضوع بهتر است حتما سعی کنید با شناخت علایق و طعم‌های مورد نظر خود استفاده از ویپ را به جای سیگار معمولی آغاز کنید.

با توجه به نمونه‌های گسترده‌ای که از این محصولات در بازار وجود دارد و با توجه به این که ویپ ها نسبت به سیگارهای معمولی از سلامت و امنیت بسیار بالاتری برخوردار هستند، استفاده از ویپ بهتر است به مراتب بیشتر و بهتر از سیگارهای معمولی است.

فروشگاه اینترنتی ویپرزکو مرجع خرید ویپ همراه با خدمات پس از فروش و  تنها نماینده رسمی شرکت گیک ویپ در ایران  می باشد، جهت استعلام نمایندگی میتوانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید.
www.geekvape.com/partners/

دیدگاه (7)

پیام بگذارید

بازگشت به نوشته‌ها
شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید:

×