آیا مرگ و میر ناشی از ویپینگ صحت دارد؟

بازگشت به نوشته‌ها
مرگ و میر ناشی از ویپینگ

آیا مرگ و میر ناشی از ویپینگ صحت دارد؟

با نظردهی در پست های بلاگ 10 امتیاز کسب کنید

مرگ و میر ناشی از ویپینگ : چرا سیگارهای الکترونیکی به اندازه ای که در اخبار میشنوید بد نیستند؟

اخیرا ویپینگ به خاطر مرتبط بودن با مشکلات ریوی و مرگ ناشی از ان، بدنام شده است. ولی برای افراد سیگاری که تمایل به ترک ‌سیگار را دارند، مزیت های سیگارهای الکترونیکی خیلی بیشتر از خطرهای آن است.

ویپینگ اخیرا کمی بدنام شده است بطوری که کشورهای مختلفی در سراسر دنیا، محدودیت و ممنوعیت سیگارهای الکترونیکی را در نظر گرفته اند. اما نباید فراموش کنیم که ویپ ها نقش بسیار پررنگی در کمک به افرادی که مایل به ترک سیگار هستند ایفا می کنند.

در امریکا, مراکز درمان و جلوگیری از بیماری ها که به آنها CDC میگویند، اخیرا بیش از هزار مورد آسیب ریوی مرتبط با ویپینگ و 34 مرگ را گزارش کرده اند. با وجود اینکه این مسئله برای خانواده های این افراد بسیار سخت و مصیبت بار است اما این آمار باید با 8 میلیون نفری که به طور سالانه به خاطر مصرف سیگارهای تنباکویی میمیرند مقایسه شود. هر آسیبی که به دلیل مصرف سیگارهای الکترونیکی احتمال رخ دادن آن وجود دارد را باید با خطرهای شناخته شده ی سیگارهای تنباکویی مقایسه کرد.

طبق گزارشات  CDC، حدود 86 درصد از افرادی که به دلیل ویپینگ بیمار میشوند، در سه ماه قبل محصولات دارای THC (Cannabis، حشیش) مصرف کرده اند. همانطور که میدانید THC در بسیاری از کشورها غیرقانونی است و به همین دلیل است که مرگ و میر ناشی از ویپینگ در همه جا گزارش نشده است.

جدیدترین گزارش CDC نشان میدهد که‌ ویتامین E استات (غلیظ تر از روغن THC دلیل رخ دادن بیماری هاییست که به ویپینگ ربط داده  و باعث مرگ و میر ناشی از ویپینگ میشوند). با وجود اینکه به نظر میاید که همین ویتامین E استات (Vitamin E Acetate) مقصر این اتفاقات است ولی مراکز رسمی بهداشت بر این باورند که هنوز برای رد کردن دلایل احتمالی دیگر زود است.

افراد سیگاری حدود 10 سال زودتر از افراد غیر سیگاری میمیرند. ترک سیگار در سنین جوانی بهتر است و به شما شانس داشتن یک زندگی معمولی را میدهد ولی به طور کلی ترک سیگار در هر سنی مزایای زیادی دارد. افراد سیگاری که موفق به ترک شده اند تنفس بهتر و حس بویایی و چشایی بهتر را کاملا حس می کنند و از لحاظ مالی قادر به ذخیره کردن پول بیشتری هستند.

یکی از راه های ترک سیگار، سیگارهای الکترونیکی‌ هستند. اکثر افراد مایل به ترک سیگار هستند ولی از سیگار کشیدن لذت میبرند. سیگارهای الکترونیکی برای این افراد تجربه ای‌ مشابه با طعم های بهتر را فراهم می کنند.

سیگارهای الکترونیکی کاملا بی خطر نیستند ولی احتمال در معرض خطر و مواد سمی قرار گرفتن توسط ویپینگ مشابه احتمال در معرض مواد سرطان زا و سمی قرار گرفتن توسط چسب های نیکوتین است. چسب های نیکوتین و سیستم درمانی جایگزین کردن نیکوتین نوعی درمان و داروی مجاز است که با نسخه میتوانید داروی های مربوط به این نوع درمان را از داروخانه ها تهیه کنید.

با استفاده از ایجوس های دارای نیکوتین، اعتیاد شما به نیکوتین ادامه پیدا میکند ولی با توجه به بیانیه ی سازمان بهداشت عمومی انگلستان ویپینگ از سیگار کشیدن خیلی بی خطرتر است. بهترین کار برای اینکه یک فرد سیگاری سلامت خود را ارتقا دهد، حذف کامل سیگار و‌ ترک آن است که سیگارهای الکترونیکی در این روند به افراد سیگاری کمک بسیاری میکنند.

در بعضی از کشور ها محصولات ویپینگ خاصی برای افراد سیگاری مایل به ترک تعیین میشود. در این کشور ها هیچ گزارشی در مورد ابتلا به بیماری ریوی یا مرگ افراد وجود ندارد. حدودا بیش از یک دهه است که سیگارهای الکترونیکی‌ به طور گستره ای در اکثر کشورها استفاده می شوند، اگر اثر منفی از ویپینگ در طولانی مدت وجود داشت باید تا الان مشخص میشد. مثل زمانی که ما ارتباط بین مصرف سیگارهای تنباکویی و سرطان ریه را متوجه شدیم ولی تاکنون چنین الگوی آسیبی تشخیص داده نشده است.

cdc-identifies-a-death-potentially-linked-to-vaping

پس باید در مورد تاثیر سیگارهای الکترونیکی در ترک سیگار تحقیق کنید و از ایجاد وحشت عمومی جلوگیری کنید. ممنوعیت سیگارهای الکترونیکی ممکن است به طور ناخواسته باعث دلسرد شدن افراد سیگاری از تلاش به ترک سیگار شود یا ممکن است باعث شود که افرادی که ویپ را جایگزین سیگار کرده بودند به عادت قبلی خود برگردند.

تجربه به ما ثابت کرده است که ممنوعیت این محصولات واکنش خوبی به این اتفاقات نیست. ممنوعیت این محصولات فقط باعث پر و بال دادن به قاچاق و آسیب پذیر کردن مردم در برابر محصولات کنترل نشده میشود. ولی در واقع چیزی که ما نیاز داریم یک بینش درست برای تعیین مزایای سیگارهای الکترونیکی کنترل شده در کمک به افراد سیگاری است.

مشاهدات اخیر تنها در انگلستان  ثابت می کند که حدود 50,000 فرد سیگاری سالانه با جایگزینی سیگارهای الکترونیکی موفق به ترک‌ سیگار میشوند. طبق داده ها در کشور انگلستان از زمانی که استفاده سیگارهای الکترونیکی رایج شده است، سیگارهای تنباکویی کم طرفدار تر شده اند.

چه‌چیزی در آنها وجود دارد؟

مایع سیگارهای الکترونیکی (جوس، ایجوس، جویس، e-juice، e-liquid) شامل پروپیلن گلیکول (PG)، گلیسیرین سبزیجات (VG)، نیکوتین و طعم دهنده (اسانس) است. تقریبا 42 نوع ماده ی شیمیایی متفاوت در ایجوس های مختلفی که در سالهای گذشته تولید و روانه بازار می شدند وجود داشته ولی طبق تحقیقی در کانادا مشخص شد که در یک نمونه جوس به طور متوسط فقط 6 ماده ی شیمیایی وجود دارد.

سیگارهای الکترونیکی کاملا بی خطر نیستند و ما نیازمند تحقیقات بیشتری هستیم تا متوجه شویم که مقدار مواد شیمیایی داخل جوس به قدری است که به سلامتی افراد آسیبی وارد نمی کند. البته کاملا واضح است که خطرات ناشی از سیگارهای الکترونیکی خیلی کمتر از سیگارهای تنباکویی است.در دود تنباکو 7000 نوع ماده ی شیمیایی وجود دارد که حداقل 70 تا از آنها به طور مستقیم باعث ایجاد سرطان میشوند.

با وجود اینکه ممنوعیت سیگارهای الکترونیکی نوعی احتیاط محسوب میشود (چون ما از آسیب های احتمالی که سیگارهای الکترونیکی در طولانی مدت ممکن است ایجاد کنند مطلع) نیستیم ولی باید این موضوع را هم در نظر بگیریم که این کار نوعی نادیده گرفتن و بی توجهی به افرادی است که مایل به ترک سیگار هستند. ما نباید این شانس را از آنها بگیریم چون تا همینجا شواهد کافی برای اثبات اینکه سیگارهای الکترونیکی در کمک به ترک سیگار موفق تر از روش جایگزینی نیکوتین بوده اند را داریم.

روشهای دیگری هم برای ترک سیگار وجود دارند مانند استفاده از نیکوتین به شکل آدامس یا چسب نیکوتین و استفاده از دارو(هیچ کدام از این راه ها بی خطر نیستند وای خطر ناشی از آنها بسیار کمتر از خطر ناشی از ادامه ی سیگار کشیدن است). برای افرادی که مایل به انجام آن روش ها نیستند و یا آنها را انجام داده اند ولی برای آنها موثر نبوده است، سیگارهای الکترونیکی انتخاب بسیار مناسبی هستند. ضمنا باید توجه داشت که طبق تحقیقات گسترده ای که وزارت بهداشت انگلستان (UK Natural Health Services) در مورد ویپ/سیگارهای الکترونیک (جویس، ای جوس)  و مقایسه ان با سیگارهای تنباکویی انجام داده است مشخص شد که ویپ ۹۵% از سیگار تنباکویی کم خطرتر است.

دیدگاه (8)

 • 9357756255

  بنظرم باید یه دهه کامل بگذره تا ضررات ویپینگ مطرح بشه چون ریه و… در مصرف مکرر وطولانی مدت تاثیرشون به چشم میاد

  4 آوریل 2021 در 10:43 ب.ظ
 • MSN

  پدیده ای مثل ویپینگ واسه اظهار نظر قطعی به جهت سلامت، موضوع نوپا و قابل بررسی خیلی بیشتره، اما اونچه که به طور قطع میشه در موردش نظر داد، تو هم بررسی ها این بوده که مسلما از سیگار و تنباکو به مراتب مضرات و آسیب های کمتری داره.

  11 آوریل 2021 در 3:05 ب.ظ
 • MSN

  بعلاوه اینکه اصولاً استفاده از محصولات دخانی، یه هیچ وجه به کسی توصیه نمیشه، واسه همینه که تأکید و توصیه بر جایگزین کردن سیگار و تنباکو با الکترواسموک‌هاست.

  11 آوریل 2021 در 3:08 ب.ظ
 • MSN

  نتیجه بیشتر تحقیقات قدیم و جدید هم این رو میگه که اگه مصرف سیگار و قلیون و هر ماده دخانی دیگه ای رو دارید، بهتره از ویپ استفاده کنید، اما اگه نه، سراغ و سمت این محصولات نرید و به زندگی سالم و خالی از دود و دم و بخار ادامه بدید که به نظر من کاملا درسته. بخش کوچکی از مصرف کننده ها هم هستند که واسه حرکات نمایشی یا حتی مثل یکی از دوستای من واسه عکاسی تبلیغاتی از بخار ویپ استفاده میکنن.

  11 آوریل 2021 در 3:11 ب.ظ
 • MSN

  ولی در مورد مرگ و میر، مخصوصاً فوت اون ۸ نفر که تو امریکا خیلی سر و صدا کرد و محدودیتهای جدید وضع شد، من هرچه خوندم و گزارش دیدم، همگی از استفاده کننده های CBD OIL و مشتقات کانابیس بودن که به این مشکلات دچار شدن و به مرگ ختم شده، نه جوسهای فری بیس معمولی خودمون که مواد تشکیل دهنده مشخص و نسبتا قابل اعتمادتری دارن و میشه با خیال راحت تر از یه تولیدکننده یا تأمین‌کننده حرفه‌ای خرید و استفاده کرد.

  11 آوریل 2021 در 3:17 ب.ظ
 • MSN

  اما در عین حال نباید از این واقعیت هم دور شد که هر چیزی رو باید به اندازه و به میزان لازم استفاده کرد و از حدود متعارف اون خارج نشد، چرا که خوب میدونیم حتی مصرف بیش از حد آب هم میتونه کشنده باشه.

  11 آوریل 2021 در 3:19 ب.ظ
 • MSN

  از ترجمه خوب و دقت بالای بچه های خوب تیم ویپرزکو بابت این متن خوب و مفید هم تشکر میکنم.

  11 آوریل 2021 در 3:21 ب.ظ

پیام بگذارید

بازگشت به نوشته‌ها
×