آیا ویپینگ بی‌خطر است؟ (هر آن چه که باید درباره ویپینگ بدانید)

بازگشت به نوشته‌ها
ویپینگ بی‌خطر

آیا ویپینگ بی‌خطر است؟ (هر آن چه که باید درباره ویپینگ بدانید)

با نظردهی در پست های بلاگ 10 امتیاز کسب کنید

فهرست مطالب

آیا ویپینگ بی‌خطر است؟ هر آن چه که باید درباره ویپینگ بدانید را در این مقاله مطالعه کنید.

در این مقاله می‌خواهیم درباره این سؤال صحبت کنیم و ببینیم آیا ویپینگ بی‌خطر است یا نه. این مشخصه اخیراً مورد بررسی قرار گرفته است. داده‌ها و اطلاعات موجود در این زمینه نشان می‌دهند که هیچ خطری سلامتی کوتاه مدت یا بلند مدت برای ویپینگ وجود ندارد که به استفاده از سیگار الکترونیکی مربوط باشد. درک عمومی افراد نیز به آرامی در حال تغییر است . در سال 2015، تقریباً 37٪ از کسانی که در نظرسنجی ایالات متحده آمریکا شرکت کرده بودند، پاسخ دادند که ویپینگ جایگزین ایمن تری نسبت به سیگار کشیدن است که نسبت به سال 2011 که این آمار فقط 11.5٪ بود. این تغییر آمار را می‌توان پیشرفت مثبتی به سمت استفاده از ویپر به جای سیگار دانست.

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی نظر دانشمندان در مورد ایمنی و اهمیت ویپینگ بپردازیم. همچنین مشخص می‌کنیم استفاده از دستگاه های ویپینگ بی خطر است یا نه. ایمنی مواد تشکیل‌دهنده جویس‌های الکترونیکی مثلPG ، VG، طعم‌دهنده‌ها و نیکوتین را بررسی می‌کنیم. و در آخر به بررسی این سؤال می‌پردازیم که آیا ویپینگ برای ویپرها و افراد اطراف آن‌ها ایمن است یا خیر؟ با ما همراه باشید.

ویپینگ بی‌خطر

دانشمندان در مورد ایمنی ویپینگ چه می‌گویند؟

می‌توان گفت که حداقل در کوتاه مدت تقریباً ویپینگ بی‌خطر است که همین امر با بررسی‌های متعدد در سال‌های اخیر تأیید شد. در حقیقت کتابخانه Cochrane، یک سازمان غیردولتی که مطالعات معتبری را بررسی می‌کند، گزارش سیگار الکترونیکی خود را در سال 2016 منتشر کرد. نتیجه مطالعات صورت گرفته این بود که هیچ اثر منفی کوتاه مدتی در ارتباط با ویپینگ وجود ندارد.

در مورد اثرات طولانی مدت ویپینگ و ویپ بر روی سلامتی، در حال حاضر نتایج اولین مطالعات مورد بررسی را بدست آورده‌ایم. یافته‌های مطالعات 3.5 سال اخیر، ما را به این نتیجه می‌رساند که بعید است ویپینگ به بدن انسان آسیب قابل توجهی برساند؛ حتی در افراد آزمایشی که به میزان بسیار زیادی ویپ استفاده می‌کنند، هیچ آسیبی به ریه‌ها ، قلب یا سایر اندام‌ها مشاهده نشد. صرف نظر از این نتایج مثبت، یک پازل همچنان باقی می‌ماند و آن هم این است که آیا ما واقعاً به دنبال ایمنی 100٪ برای ویپینگ و استفاده از ویپ هستیم؟

اهمیت قرار دادن ایمنی ویپینگ در جایگاه مناسب

صحبت در مورد امنیت ویپینگ بدون یک معیار درست، اقدام بی‌معنی به حساب می‌آید. آنچه که همه ما باید به آن علاقه داشته باشیم این است که آیا در مقایسه با سیگار کشیدن ، وپیپنگ ایمن‌تر است یا خیر. هیچ یک از ما به یک فرد غیر سیگاری، ویپینگ را توصیه نمی‌کند، پس چرا باید به این سوال پاسخ داد؟ مطمئناً ویپینگ بدون خطر نیست؛ به جز استشمام هر چیزی به غیر از هوا، ریه‌های ما برای انجام کاری طراحی نشده‌اند. اما آیا ویپینگ افراد را می کشد؟ اینجا یک چالش برای شما وجود دارد: به گوگل بروید و سعی کنید اطلاعاتی را در مورد شخصی پیدا کنید که مرگ او را بتوان ناشی از ویپینگ منظم و از روی تصمیمات عقلی دانست.

ویپینگ بی‌خطر

آیا استفاده از ویپینگ بی‌خطر است؟

در چند سال گذشته، تصاویر ترسناکی از برخوردهای نزدیک افراد با باتری‌های در حال انفجار دیده‌ایم. به این اصطلاح توجه کنید ،”باتری منفجر می‌شود، سیگار الکترونیکی منفجر نمی‌شود.” چیزی به عنوان “انفجار ویپ” وجود ندارد، زیرا این حوادث در رسانه‌ها به اشتباه ترجمه شده‌اند. تنها بخش از سیگار الکترونیکی که حتی قابلیت انفجاردارد، باتری آن است. همان باتری‌هایی که دستگاه ویپ شما را تأمین می‌کنند، لپ تاپ‌ها ، تلفن‌های هوشمند، ریش‌تراش‌ها و بسیاری از چیزهای دیگر را نیز تأمین می‌کنند. آیا شما هم از آن‌ها می ترسید؟

تمام دستگاه‌هایی که از باتری استفاده می‌کنند باید با احتیاط نسبی با آن‌ها کار شود و تجهیزات ویپینگ نیز تفاوتی ندارند. حمل باتری‌های از کار افتاده در جیب یک امر فاجعه‌آوری است. این در حالی است که هنوز از نحوه کار آن‌ها بی‌اطلاع هستید، یا قرار دادن باتری‌ها در معرض برخی عناصر باعث شارژ نامناسب آن‌ می‌شود. فقط اگر در استفاده از ویپ مردد هستید، بهتر است این کار را انجام ندهید. سؤال کنید یا بهتر از آن، از فروشگاه ویپ محل خود بازدید کنید. وقتی به دستگاه‌ها می رسیم، سوال این نیست که ویپینگ ایمن باشد ، سوال این است که شما برای ایمن کردن آن چه کاری انجام می‌دهید.

بحث انتخاب باتری و یا عدم استفاده صحیح از آن، این امکان را به وجود می‌آورد تا آسیب‌های زیادی شما را تهدید کند. اگرچه بدون درک صحیح از قانون اهم، احتمالاً بهتر است برای جلوگیری از مشکلات باتری، به مدل هایی که از قبل ساخته شده‌اند روی بیاورید.

ایمنی مواد تشکیل‌دهنده ایجویس‌ها (PG ، VG، طعم‌دهنده‌ها و نیکوتین) : 

اگرچه مطالعات گفته شده به روشنی به مسئله ایمنی ویپ ها پاسخ می‌دهد، اما به خاطر دقت لازم، نگاهی به ایمنی تمام قسمت‌های متحرک درگیر در آن لازم است:

  • پروپیلن گلیکول(PG): دانشمندان مدت‌ها پیش تشخیص داده‌اند که PG نسبتاً بی‌خطر است، حتی در شکل آئروسل آن که به وسیله چندین مطالعه مستقل تایید شده است. موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) مطالعه‌ای در رابطه با دستگاه‌های نمایشی فاگ (که از PG استفاده می‌کنند) انجام داد و دریافت که PG عملکرد ریه را مختل نمی‌کند و یا باعث آسم نمی‌شود. با این حال، در برخی موارد به عنوان یک عامل تحریک‌ کننده خفیف در سیستم تنفسی عمل می‌کند.
  • گلیسیرین گیاهی(VG): مایعات پایه دیگری است که تقریباً در همه جویس‌ها استفاده می‌شود. VG همچنین می‌تواند به عنوان یک ماده تحریک‌کننده خفیف عمل کند، اما فقط در مقادیر بسیار زیاد این اتفاق رخ می‌دهد. پروپیلین گلیکول و گلیسیرین گیاهی هم می‌تواند باعث خشکی گلو و افزایش تشنگی شود که هر دو با نوشیدن مایعات زیاد، به ویژه در روزهای اولیه استفاده از ویپ ، برطرف می‌شوند. اگرچه مطالعات بیشتری لازم است، از VG با خیال راحت در ویپ ها استفاده می‌شود.
  • طعم‌دهنده‌ها: تمام طعم‌دهنده‌هایی که در جویس‌ها استفاده می‌شوند دارای درجه غذایی هستند. به این معنی است که از آن‌ها در تهیه غذا استفاده می‌شود و احتمالاً هر روز یکی از آن‌ها را می‌خورید. با این حال، تحقیقات بسیار کمی در این زمینه انجام شده است. تعیین اینکه آیا همان مواد طعم‌دهنده برای طولانی مدت ایمن هستند، کار را تا حدود نسبتا زیادی سخت می‌کند.

به عنوان مثال طبق مطالعات صورت گرفته، طعم‌دهنده‌هایی که در آن‌ها از دارچین، نعنا هندی، نعنا ، گیلاس و بادام استفاده می‌شود، محرک‌های شناخته‌شده‌ای هستند ، گفته شده که این داده‌ها در مطالعات مربوط به ویپینگ اثبات نشده است. در این مرحله، این احتمال وجود دارد که این طعم‌دهنده‌ها باعث تحریک خفیف شوند، اما این قطعی نیست. اگر در مورد طعم‌دهنده‌ها نگرانی دارید، ویپینگ پایه خالص با نیکوتین همیشه یک گزینه خوبی است.

به نظر می‌رسد هرچه طعم‌های بیشتری در جویس‌ها وجود داشته باشد، مواد شیمیایی بیشتری نیز به دنبال آن می‌آیند. مواد شیمیایی بیشتر باعث می‌شود که خطر سمی بودن جویس هم بیشتر شود. اگر در ایمنی ویپینگ شک دارید، آن را با ترکیبات طعم‌دهنده ساده نگه دارید.

ویپینگ بی‌خطر

ویپینگ بی‌خطر
  • نیکوتین: این مسئله آشکار و آشکارتر می‌شود که نیکوتین به دلیل ارتباطی که با سیگار کشیدن دارد بد شده است. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که این ماده تقریباً به اندازه کافئین خطرناک است. نیکوتین را می‌توان با غلظت مناسب (حداکثر 36 میلی گرم) به صورت بی خطر استفاده کرد و در صورت وجود، محرک خفیفی به حساب می‌آید. بدترین حالت این است که شما بیش از حد نیکوتین مصرف کنید. این امر باعث حالت تهوع، سرگیجه، سردرد و سایر علائم خفیفی می‌شود که به راحتی و با استراحت پس از ویپ برطرف می‌شوند.

انجمن قلب انگلیس خاطرنشان می‌کند که نیکوتین تهدید قابل توجهی برای سلامتی انسان‌ها ندارد. این مشخصه به این معنی است که نیکوتین باعث سرطان، بیماری قلبی یا بیماری‌های دیگر نمی‌شود. با این حال، آن‌ها به مردم هشدار می‌دهند افرادی که از قبل بیماری قلبی دارند باید از نیکوتین دوری کنند زیرا باعث افزایش موقت ضربان قلب می‌شود.

سمی بودن ویپینگ رد شد

در حالی که استفاده از سیگارهای الکترونیکی می‌توانند فرمالدهید تولید کنند ، سال‌هاست که مطالعات ضد ویپینگ گاه به گاه ظاهر می‌شود، اما یکی از‌ مطالعات صورت گرفته که این مسئله را روشن کرد، توسط بسیاری از رسانه‌ها منتشر شد و خبرگزاری‌ها از آن استفاده کردند، که نه تنها منجر به محکومیت فوری آن ها گردید و این موضوع رد شد . (این مطالعه توسط محققان دانشگاه ایالتی پورتلند انجام شد و عنوان آن “مخلوط فرمالدئید پنهان در آئروسل‌های سیگار الکترونیکی” بود.)

این ماده همه چیز دارد ، یک ماده خطرناک القا کننده شامل سرطان و مفهوم آن این است که همه چیز به نوعی از دید ویپر ها مخفی شده است، گویی که این صنعت برای مسموم کردن همه توطئه بپا کرده است  که رسانه‌ها آن خبر را منتشر کردند .

این مطالعه خود بارها توسط متخصصان بهداشت متمرکز بر ویپینگ، مانند دکتر کنستانتینوس فارسالینوس و دکتر مایکل سیگل، رد شد و مورد بررسی قرار نگرفت  .

خوشبختانه، یک مطالعه اخیر توسط مرکز کنترل بیماری این نظریه را که تنفس می تواند برای افرادی که در یک اتاق با ویپرها هستند مضر باشد، کاملاً رد می‌کند. تنفس برای افراد حاضر در اتاقی که در آن ویپر وجود داشته باشد، هیچ گونه ضرری ندارد. هدف از مطالعه CDC(مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا)، اندازه‌گیری میزان مواجهه شغلی (OEL) با برخی مواد شیمیایی مشخص در یک فروشگاه ویپ بود. نتایج به وضوح نشان می‌دهد که سطح VOCها(ترکیبات آلی فرار)، فرمالدهید، طعم‌دهنده‌ها و PG بسیار پایین‌تر از حد مجاز NIOSH (موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا)است. در واقع‌، این سطح برای برخی از افراد بسیار پایین بود و حتی از نظر کمی قابل اندازه‌گیری نبودند، و همین امر باعث می‌شود که برای انسان کاملاً ایمن باشد.

دکتر فارسالینوس پس از یک مطالعه ویپ مثبت که مربوط به ترکیبات آلی فرار (VOCs) بود، گفت که این نشان می‌دهد که VOCهای بیشتری در هوا وجود دارد که مردم از ریه‌های خود بیرون می‌کشند، نسبت به وقتی که با استفاده از سیگار الکترونیکی ایجاد می‌شوند .

ویپینگ بی‌خطر

ویپینگ بی‌خطر

آیا ویپینگ برای ویپر و افراد اطراف آن‌ها ایمن است؟

تاکنون همه شواهد نشان‌دهنده ایمن بودن ویپینگ برای ویپرها و افراد معمولی است که همیشه در معرض بخار حاصل از استفاده ویپ ها قرار دارند. همانطور که گفته شد، قطعاً مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، زیرا ما هنوز هم می‌توانیم به این سؤال پاسخ دهیم “آیا ویپینگ بی خطر است” با یک بله واضح و مشخص، که رویای هر سازنده فعال این صنعت است.

نتایج این مطالعات هرچه باشد، مطمئناً به صنعت ویپینگ کمک می‌کند تا یک استاندارد جدید ایجاد کند. این امکان وجود دارد یا با ادامه استفاده از مواد ایمن ویپینگ و اصرار بر روی آن‌ها در سراسر جهان ، استفاده از ویپینگ بی خطر باشد .

ویپینگ بی‌خطر

جمع بندی

مضر بودن یا نبودن ویپ ها و اطلاعات مربوط به این مشخصه از مواردی است که در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. طبق یافته‌های علمی به همراه بررسی ساختار داخلی ویپ ها این مشخصه آشکار شد که ویپ ها آسیبی به بدن انسان وارد نمی‌کند. نظر شما چیست؟ آیا با این توضیحات و تحقیقات موافقید؟ نظرات خود را برای ما کامنت کنید. با ما همراه باشید.

منبع : https://vapingdaily.com/blog/is-vaping-safe

دیدگاه (4)

پیام بگذارید

بازگشت به نوشته‌ها
×