تمیز کردن دستگاه ویپ

بازگشت به نوشته‌ها
تمیز کردن دستگاه ویپ

تمیز کردن دستگاه ویپ

با نظردهی در پست های بلاگ 10 امتیاز کسب کنید

تمیز کردن دستگاه ویپ

تمیز کردن دستگاه ویپ و تجهیزات آن همواره جزو دغدغه های علاقه مندان به ویپ بوده است. استفاده از ویپ به جای سیگارهای معمولی از محبوبیت بسیاری برخوردار است. بیشتر علاقه مندان به ویپینگ از قلم های مخصوص ویپ ها استفاده می کنند.

به این دلیل که اغلب آن ها استفاده از کارتریج و اتومایزر ویپ را بر انواع دیگر آن ترجیح می دهند. توجه داشته باشید که مراقبت از ویپ ها باید با دقت بیشتری انجام شود ، زیرا مخازن و کارتریج های آن ها حساس هستند و احتمال آسیب رسیدن به آن ها زیاد است. در حالی که برای استعمال سیگار با چنین مسائلی روبه رو نیستید.

به عنوان مثال یکی از مواردی که باید درمورد استفاده از ویپ مدام به یاد داشته باشید، تمیز کردن آن می باشد . درواقع اغلب افرادی که از ویپ ها استفاده می کنند نیز با این قضیه مشکل دارند. در این مقاله قصد داریم شما را با آنچه درباره تمیز کردن دستگاه ویپ نیاز است بدانید، آشنا کنیم. در صورت تمایل به کسب اطلاعات در این باره تا پایان متن با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

چرا تمیز کردن دستگاه ویپ از اهمیت بالایی برخوردار است؟

اگر تا به حال تجربه ویپینگ را داشته باشید حتما متوجه شده اید که کیفیت بخاردهی ویپ به طور معمول متغیر است. یکی از مهم ترین دلایلی که در این زمینه بسیار ارزش پیدا می کند، میزان تمیز بودن ویپ به حساب می آید. به این معنا که اگر تمایل دارید بهترین بخاردهی را با ویپ موردعلاقه خود تجربه کنید، می بایست به تمیز کردن آن اهمیت دهید.

افزایش طول عمر ویپ

البته اهمیت تمیز کردن دستگاه ویپ تنها درمورد بخاردهی آن بیان نمی شود. بلکه طول عمر ویپ را نیز تا حد زیادی افزایش می دهد. این باعث می شود که تا مدت های طولانی از ویپ محبوب خود با کیفیت بالای بخاردهی بهره بگیرید و نیازی به تعویض مداوم آن نداشته باشید. همانطور که می دانید هزینه ویپ ها و تجهیزات آن بسیار بالاست. به همین دلیل مراقبت از آن زحمت کمتری را می طلبد.

عدم نیاز به استفاده از تجهیزات گران قیمت

علاوه بر این اغلب افراد از تجهیزات یک بار مصرف ویپ ها استفاده می کنند. در صورتی که قصد این کار را به جای تمیز کردن ویپ دارید، باید بدانید که راه درستی را در پیش نگرفته اید. زیرا حتی اگر از تجهیزات جدید استفاده کنید، اما ویپ شما از تمیزی کافی برخوردار نباشد، کارآیی و عملکرد صحیح آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

جلوگیری از بخاردهی نامناسب ویپ

تمامی آلودگی هایی که در ویپ و تجهیزات موجود در آن جمع شده است، مانع از بخاردهی مناسب ویپ می شود. درنتیجه شما قادر نخواهید بود لذت کافی را از ویپینگ ببرید. این در حالی است که اگر به تمیز کردن دستگاه ویپ خود اهمیت دهید، دیگر نیازی به تعویض کاتریج و اتومایزر ویپ نخواهید داشت و در کمال آرامش تا مدت های طولانی از آن ها استفاده می کنید.

تاثیر مستقیم بر عطر و طعم ایجوس

از دیگر مواردی که اهمیت تمیزی ویپ بیشتر خود را نشان می دهد، در میزان عطر و طعم دهی ایجوس خواهد بود. آنچه لذت ویپینگ را برای افراد دو چندان می کند، ویپینگ ایجوس با طعم ها و عطرهای گوناگون و متنوع است. اغلب افراد از این موضوع اطلاعی ندارند، اما طعم و عطردهی ایجوس با میزان تمیزی ویپ رابطه مستقیم دارد.

به طوری که اگر از بهترین و مرغوب ترین ایجوس استفاده کنید، اما ویپ شما پر از آلودگی و گرد و خاک باشد، هیچگاه عطر و طعم واقعی ایجوس را با ویپینگ درک نخواهید کرد. همچنین اگر مخازن ویپ خود را به طور کامل تمیز نکنید، ممکن است بوی ناخوشایندی نظیر عطر سوختگی را هنگام ویپینگ احساس کنید. علت بروز چنین بویی هنگام ویپینگ وجود ماده ای درون ایجوس ها به نام گلیسیرین طبیعی یا VG بیان می شود. بنابراین تمیزی ویپ خود را در اولویت قرار دهید.

جلوگیری از رشد باکتری در ویپ

یکی دیگر از مشکلاتی که با تمیز کردن دستگاه ویپ از بروز آن جلوگیری می کنید، رشد باکتری های مضر به شمار می رود. اگر ویپ خود را به خوبی تمیز نکنید، شرایط مناسب را برای رشد انواع باکتری ها فراهم می کنید. از آنجایی که ویپ یکی از دستگاه هایی به حساب می آید که مستقیما با دهان فرد در تماس است، این موضوع بسیار آسیب دهنده خواهد بود. همچنین ممکن است فردی ویپ خود را با شخص دیگری به اشتراک بگذارد. در این صورت احتمال رشد باکتری و انتقال آن به خود فرد بسیار بالا خواهد رفت. بنابراین به تمیزی ویپ اهمیت دهید و هرگز از کنار آن را نادیده نگیرید.

ساختار دستگاه ویپ آشنا شوید

پیش از آنکه قصد تمیز کردن دستگاه ویپ خود را داشته باشید، می بایست از تمامی تجهیزات آن آگاه شوید. زیرا تمامی نقاط و ابزار به کاررفته در ویپ ها به تمیزکاری نیاز ندارند و شناخت دقیق این تجهیزات به شما کمک بسیاری خواهد کرد. برخی از اجزای ویپ نیز باید به میزان اندک و در طی مدت زمان طولانی تری پاک شوند. در ادامه به معرفی ساختار و اجزای ویپ خواهیم پرداخت.

  • مخزن (بخشی از ویپ که ایجوس را درون خود نگه می دارد)
  • کویل (در برخی موارد از قابلیت تعویض برخوردار است)
  • باتری

توجه داشته باشید که اگر برای اولین بار قصد تمیز کردن ویپ خود را دارید، پیش از آن، با شرکت سازنده تماس بگیرید یا از دفترچه راهنمای آن بدین منظور استفاده کنید.

زمان مناسب برای تمیز کردن دستگاه ویپ

بدون تردید دسترسی به درون ویپ و چک کردن مداوم آن برای اطلاع از زمان مناسب برای رفع آلودگی های آن کار دشواری است. به همین دلیل در این بخش قصد داریم برخی از نشانه های بارز در ویپ را به شما معرفی کنیم که خبر از آلودگی تجهیزات درون آن را می دهد. اگر در این باره کنجکاو هستید، ادامه متن را از دست ندهید.

چگونگی تمیز کردن مخزن ویپ

یکی از ساده ترین تجهیزات ویپ که به سادگی قابل تمیز کردن است، مخزن آن به شمار می رود. برای آنکه این کار را به راحتی انجام دهید، تنها کافی است مقداری آب گرم و صابون تهیه کنید. اگر این کار را به طور مداوم انجام دهید، دیگر هیچ جای نگرانی برای آلودگی مخزن ویپ خود نخواهید داشت. در کنار استفاده از آب گرم و صابون قادر خواهید بود از پروپیلن گلیکول نیز بدین منظور بهره بگیرید. بی تردید انتخاب ماده شوینده مناسب بستگی به میزان آلودگی موجود در مخزن ویپ شما خواهد داشت.

درواقع روش آسان تر و سریع تر برای تمیز کردن دستگاه ویپ، استفاده از پروپیلن گلیکول خواهد بود. همچنین به کارگیری این ماده تاثیر بیشتری در میزان پاکیزگی نهایی مخزن ویپ خواهد داشت. در نتیجه شما این امکان را خواهید داشت که از بهترین عطر و طعم ایجوس بهره بگیرید. زیرا کیفیت ایجوس هر اندازه که عالی باشد، اما تا حد زیادی به تمیزی مخزن نگهدارنده آن وابسته خواهد بود. مواد دیگری نیز وجود دارند که در پاک کردن مخزن ویپ بسیار کمک کننده هستند. در ادامه این مواد را معرفی می کنیم.

  • اتانول (الکل خالص)
  • سرکه (برای آنکه اثری از بوی بد سرکه در مخزن نماند، آن را به خوبی بشویید.)
  • جوش شیرین (همراه با آب یا سرکه)
تمیز کردن دستگاه ویپ

روش شست و شوی مخزن تانک

اگر مدت های طولانی مخزن ویپ خود را تمیز نکرده اید، کار شما سخت خواهد بود. در این مواقع تمیز کردن مخزن به سادگی امکان پذیر نیست. بدین منظور باید شست و شوی مخزن ویپ را با دقت بیشتری انجام دهید. برای آنکه امکان پاک کردن لکه های درون مخزن و تمیز کردن دستگاه ویپ وجود داشته باشد، باید از روش خاصی استفاده کنید که به آن روش شست و شوی خیس گفته می شود.

این روش برای از بین بردن هر لکه ای که روی مخزن ویپ ایجاد شده است، بسیار مناسب خواهد بود. در این روش از یک کاسه مخصوص مایکروویو، آّب و همچنین حوله کاغذی استفاده خواهیم کرد. مخزن ویپ را در کاسه ای که از آب اشباع شده است قرار دهید. سپس آن را به مدت 2 دقیقه در مایکروویو بگذارید و تا حدی آن را گرم کنید که آسیبی به مخزن و حلقه های O وارد نشود. پس از آنکه مخزن را با آب گرم شده شست و شو دادید، باید با حوله کاغذی خشک کنید.

نکته مهم درباره تمیز کردن مخزن

هیچ گاه به منظور از بین بردن لکه های برجای مانده روی مخزن از الکل استفاده نکنید. زیرا به کارگیری الکل برای تجهیزات موجود در ویپ تا حد زیادی برای ویپ خطرناک خواهد بود. خصوصا زمانی که از ویپ استفاده کنید، بخاردهی فوق العاده سخت می شود و الکل سبب آسیب رساندن به ساختار ویپ خواهد شد. حداقل پیش از استفاده از الکل برای تمیز کردن دستگاه ویپ و مخزن آن باید دکمه ها و اتصال های موجود را بررسی کنید. در صورتی که مطمئن شدید که این تجهیزات چرب نیستند و الکل به آن ها آسیب نمی زند، امکان به کارگیری الکل وجود دارد.

البته بهترین راه برای تمیز کردن دستگاه با الکل، استفاده از اتانول می باشد . در این جا لازم است بدانید که تمیزکاری مخزن ویپ با الکل ایزوپروپیل به هیچ عنوان توصیه نمی شود. اگر هنگام تمیز کردن دستگاه ویپ و مخزن آن متوجه شدید که مدت طولانی لکه ها و آلودگی ها روی دیواره مخزن ویپ وجود دارند و پاک کردن آن ها به سادگی انجام نمی شود، تعویض مخزن بهترین تصمیم خواهد بود. برای آنکه به سادگی و بدون دردسر نسبت به خرید مخزن و تجهیزات دیگر ویپ اقدام کنید، با شرکت سازنده ویپ خود تماس بگیرید و از تمام تجهیزات مربوط به ویپ موردنظر آگاهی یابید.

تمیز کردن کویل های ویپ

یکی از مهم ترین اجزا به کار رفته در ویپ، کویل های آن به حساب می آیند. تمیز کردن این بخش از ویپ با سختی بیشتری نسبت به مخزن آن همراه است. البته در این باره نوع کویل از اهمیت زیادی برخوردار است و میزان سختی تمیز کردن دستگاه ویپ نیز با استفاده از نوع آن تعیین می شود. همراه با کویل دستگاه دیگری نیز وجود دارد که تمیز کردن کویل باید با توجه به آن انجام گیرد. به این دستگاه، اتومایزر گفته می شود. اتومایزر میان مخزن ایجوس و پیچ مربوط به آداپتور قرار می گیرد.

نکات مهم پیش از تمیز کردن کویل

قبل از آنکه تصمیم به تمیز کردن بخشی از کویل را بگیرید، بهتر است دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید تا مقداری گرم شود. در این صورت تمیز کردن قطعات دیگر نیز بسیار راحت تر خواهد شد. بخش کویل تمام ویپ ها ساختار پیچیده تری نسبت به دیگر اجزا آن دارد. به همین دلیل قادر به تمیز کاری کامل آن نخواهید بود و آن را هیچ گاه همچون یک کویل تمیز و نو نخواهید دید. پس از آن که تا حد خاصی از کویل استفاده کردید، نوبت به تعویض آن می رسد. یعنی نباید تا مدت های طولانی آن را نگه دارید و به تمیز کردن آن اکتفا کنید.

روش تمیزکاری کویل ویپ

تمیز کردن کویل تجربه ویپینگ بهتری را برای شما رقم خواهد زد. برای آنکه به خوبی تمام گرد و غبار و لکه های موجود روی بدنه کویل را از بین ببرید، از پنبه یا پنبه مرطوب بهره بگیرید. بدین منظور پنبه را به شکل یک لوله ای درآورده و آن را به آرامی و در کمال ظرافت روی بدنه کویل بکشید تا از آلودگی ها پاک شود.

اگر با وجود تمیز کردن دستگاه ویپ و کویل آن همچنان در هنگام ویپینگ متوجه بوی سوختگی شدید، به این معناست که باید کویل را تعویض کنید. زیرا دیگر تمیز کردن آن فایده ای نخواهد داشت. البته راه دیگری نیز برای سنجش قابلیت تمیزی و زدودن آلودگی های کویل وجود دارد که در صورت تمایل قادر به امتحان کردن آن خواهید بود. بدین منظور باید کویل را در سرکه یا اتانول حداقل به مدت 2 ساعت خیس کنید. پس از آن برای اطمینان از تمیز شدن کویل این امکان نیز وجود دارد که آن را برای چند دقیقه زیر آب گرم بگیرید. همچنین استفاده از آب مقطر نیز در این موارد توصیه می شود.

در این مواقع احتمال از بین رفتن آلودگی های کویل با روش مذکور زیاد خواهد بود. برای آنکه پس از تمیز کردن دستگاه ویپ از عدم وجود آب درون کویل مطمئن شوید، به آن چندین ضربه بزنید. در این صورت هر میزان آب در مخازن کویل باقی مانده باشد، به کمک این کار از بین خواهد رفت. در صورتی که برای تمیز کردن کویل ویپ خود استرس دارید که مبادا آسیبی به آن وارد شود، بهترین راه بهره گیری از برس ها و لوله های پنبه آماده است که توسط برندهای معتبر بدین منظور وارد بازار شده اند. بنابراین قادر خواهید بود به سادگی از طریق کیت های موجود کویل های خود را به تمیزترین شکل ممکن درآورید.

چگونه دهانه ویپ خود را تمیز کنیم؟

پس از بخش های مخزن و دکمه در هر ویپی، قسمت دهانه آن آلوده ترین مکان در ویپ ها به شمار می آید. زیرا هر آنچه از بخارات ویپ و  ایجوس مانده ، در بخش دهانه ویپ جمع می شود. همچنین حتی اگر از ویپ استفاده زیادی نیز نداشته باشید، میکروب ها وارد بخش دهانه آن می شوند و آلودگی های دهانه را دوچندان می کنند و تمیز کردن دستگاه ویپ را نیز با مشکلاتی همراه خواهد کرد. بنابراین باید مراقب این بخش از ویپ خود باشید که میکروبی را به شما منتقل نکند.

در دهانه هایی که از موم ساخته شده اند، احتمال پیدایش میکروب بیشتر خواهد بود. اگر هنگام ویپینگ رژلب زده اید یا در حین غذاخوردن این کار را انجام می دهید، به این معنی خواهد بود که آلودگی های بی شماری در دهانه ویپ تجمع پیدا می کنند. البته ویپینگ همراه با آرایش مشکلات چندانی را به وجود نمی آورد، اما ویپینگ هنگام غذا خوردن بسیار خطرناک خواهد بود. برای تمیز نگه داشتن دهانه های ویپ که از شیشه ساخته شده اند، استفاده از محافظ های زیپ دار بسیار مفید است.

علاوه بر این اگر قصد تمیز کردن آلودگی های دهانه ویپ را دارید، به کارگیری الکل ایزوپروپیل همراه با نمک فوق العاده مناسب خواهد بود. استفاده از این محلول تمامی آلودگی هایی که بر اثر ماندن در مدت زیاد خشک شده اند را نیز از بین خواهد برد. در صورتی که قصد دارید از این محلول چندین بار استفاده کنید، حتما در هر سری دهانه ویپ را آبکشی کنید تا از پاک بودن آن مطمئن شوید.

تمیز کردن دستگاه ویپ

روش تمیز کردن ناحیه اطراف باتری

یکی از بخش های بسیار مهم و تاثیرگذار در کیفیت ویپینگ، باتری به حساب می آید. بی تردید این بخش از ویپ نیز به تمیزکاری نیاز دارد و باید با دقت و ظرافت نسبت به این امر اقدام کرد . اگر از کارتریج های یکبار مصرف برای ویپ خود استفاده می کنید، به طور مداوم باتری شما در معرض آلودگی خواهد بود.

برای تمیز کردن دستگاه ویپ و ناحیه اطراف باتری آن به کارگیری الکل ایزوپروپیل توصیه می شود که به کمک اسفنج به راحتی قادر به از بین بردن آلودگی های آن خواهید بود. بدین منظور بهتر است از الکل ایزوپروپیل 97 درصد استفاده کنید. پس از تمیزکاری باتری به کمک این محلول قراردادن کارتریج را فورا انجام ندهید. اجازه دهید تمام محلول از روی اجزای درونی ویپ محو شود، سپس نسبت به جایگذاری آن اقدام کنید. برای آنکه تمیزکاری ویپ و باتری آن را به خوبی انجام دهید، از ظرفی برای نگهداری الکل استفاده کنید.

برای این کار پس از هر بار تمیز کردن ویپ، اسفنج را در ظرف فرو ببرید و میزان آلودگی های خارج شده از ویپ را در هر دفعه بسنجید. به طور قطع باید این میزان آلودگی و میکروب پس از مدتی کم و کمتر شود. توجه داشته باشید که هرگز از الکل در بخش های مداری باتری ویپ استفاده نکنید. در این صورت تمیزکاری ناحیه اطراف باتری با موفقیت انجام خواهد شد؛ بدون آنکه کوچکترین آسیبی به باتری وارد شود.

خشک کردن ویپ را فراموش نکنید!

پس از آنکه تمام مناطق آلوده ویپ خود را به خوبی تمیز کردید، می بایست نکته ای را مدنظر داشته باشید. استفاده از هرگونه مواد ضدعفونی برای تمیز کردن دستگاه ویپ ممکن است به مرور زمان رطوبت در این وسیله ایجاد کند. این باعث می شود که پس از مدتی اجزای درونی ویپ کپک بزنند و میکروب های خطرناکی را وارد بدن شما کنند. به همین دلیل خشک کردن محلول های به کاررفته برای تمیز کردن ویپ باید حتما انجام گیرد. در این زمینه چندین راه وجود دارد.

در روش اول تمامی اجزای ویپ را تا حداقل 1 ساعت از یکدیگر جداگانه قرار داده و اجازه دهید تا کاملا خشک شوند. سپس نسبت به جایگذاری آن ها در ویپ اقدام کنید. در روش دیگر استفاده از سشوار توصیه می شود. اگر برای ویپینگ عجله دارید و هنوز وجود محلول تمیز کننده را درون اجزای ویپ خود احساس می کنید، بهترین راه خشک کردن تمام اجزای آن با سشوار خواهد بود. تمامی رطوبتی که در اجزای ویپ شما وجود دارند، عملکرد آن را به خطر خواهند انداخت. اما اگر از سشوار نیز با دمای بسیار بالا استفاده کنید، احتمال آسیب دیدن برخی از مناطق ویپ نظیر حلقه های O و دیگر اجزای موجود در آن زیاد خواهد بود.

با نکات مهم در زمینه نگهداری ویپ آشنا شوید

سری ویپ خود را پس از هر بار استفاده تمیز کنید. بدین منظور پارچه های نرم را برگزینید. علاوه براین به کارگیری حوله های مرطوب که هیچ گونه آسیبی به ویپ وارد نمی کنند، بسیار مناسب خواهد بود. در شرایطی نیز که برخی از قسمت های ویپ دچار آلودگی و لکه شده اند، استفاده از حوله مرطوب فوق العاده کارآمد است. دو ناحیه دیگر از بخش های بسیار مهم در ویپ که همواره در معرض آلودگی قرار دارند، دکمه ها و درگاه شارژ آن به شمار می روند.

برای تمیز کردن دستگاه ویپ و سری آن نیز به کارگیری پارچه و حوله مرطوب مناسب است. توجه داشته باشید که دستگاه ویپ بسیار حساس بوده و باید برای تمیزکاری آن نهایت دقت و ظرافت را به خرج دهید. زیرا تجهیزات آن بسیار گران هستند و در صورت عدم مراقبت صحیح یا تمیزکاری آن با خشونت، احتمال دارد ویپ شما از رده خارج شود. در مواقعی که از ویپ استفاده نمی کنید، بهتر است آن را در محفظه ای قرار دهید تا از آلودگی ها به دور باشد.

منطقه ای که ویپ را در آن نگهداری می کنید باید به طور کامل خشک باشد تا ویپ را از بروز میکروب و رطوبت که منجر به کپک می شود، در امان نگه دارد. همچنین نگهداری ویپ در دماهای خیلی سرد یعنی زیر 32 درجه فارنهایت و خیلی گرم یعنی بالای 104 درجه فارنهایت بسیار آسیب زا خواهد بود. استفاده از کیف های مخصوص برای نگهداری و حمل ویپ مناسب ترین گزینه محسوب می شود.

سخن پایانی…

ویپینگ یک روش بی نظیر برای استفاده از انواع عطرها و طعم های گوناگون به شمار می آید که حس سیگار کشیدن را به طور جذاب تری برای شما به ارمغان می آورد. درواقع استفاده از ویپ هیچ گونه آسیبی به ریه های شما وارد نمی کند و در عین حال تجربه ای لذت بخش برای شما خواهد بود.

برای آنکه امکان ویپینگ را بدون هیچ مشکلی داشته باشید، بهترین راه توجه به تمیز بودن ویپ است که بخاردهی بی بدیلی را به شما هدیه می دهد. علاوه بر این طول عمر ویپ شما به کمک تمیز کردن آن تا مدت های طولانی افزایش می یابد و امنیت استفاده از آن را بدون وارد آوردن هیچ آسیبی به شما نشان خواهد داد.

منبع: https://www.migvapor.com/ecig-news/how-to-clean-vape-devices/

دیدگاه (3)

پیام بگذارید

بازگشت به نوشته‌ها
×