نیکوتین سالت (Nicotine Salt) چیست ؟

بازگشت به نوشته‌ها
نیکوتین سالت (Nicotine Salt)

نیکوتین سالت (Nicotine Salt) چیست ؟

با نظردهی در پست های بلاگ 10 امتیاز کسب کنید

نیکوتین سالت (Nicotine Salt) چیست ؟ (راهنمای خرید ای – لیکوئید  برای مبتدی‌ها)

صنعت سیگارهای الکترونیک و ویپ‌ نیز مانند هر تکنولوژی دیگری از زمان ظهورشان در بازار دخانیات تا کنون، پیشرفت‌‌های بسیاری کرده است. مطمئنا ویپ‌ها و سیگارهای الکترونیکی جدیدی که اکنون در بازار ارائه می‌شوند، نسبت به نمونه‌های اولیه بسیار پیشرفته‌تر و باکیفیت‌تر شده‌اند. اغلب نمونه‌های اولیه سیگارهای باریک الکترونیکی با ایجوس‌ و لیکوئیدهای مملو از نفت خام و PG بالا کار می‌کردند که برای بدن مضر بود. امروزه صنعت سیگارهای الکترونیک و ویپ در جهان محصولات بسیار متنوع و گسترده‌ای مانند ایجوس‌ با نیکوتین‌ و طعم و رایحه‌های مختلف، ویپ‌‌های متفاوت، نیکوتین سالت و دستگاه پاد سیستم و غیره برای تمامی سلقیه‌ها تولید می‌کند.

همانطور که می‌دانید کمیت نشان دهنده میزان کیفیت نیست. اغلب افرادی که به ویپ علاقه دارند، از رایحه، طعم و میزان تولید بخار ایجوس یا لیکوئید با VG بالا در مخزن‌های ساب اهم لذت می‌برند. اما بسیاری دیگر نیز به دنبال مصرف نیکوتین هستند، بنابراین استفاده از لیکوئیدهایی با VG بالا برای آن‌ها تقریبا شبیه به داشتن یک ماشین «فراری» مدل بالا خواهد بود که برای «همه» جذاب است اما «هرکسی» هم نمی‌تواند آن را داشته باشد.

تقریبا تمامی افراد، ویپ را به عنوان جایگزین سیگار و راهی برای ترک دخانیات انتخاب می‌کنند. بهتر است بدانید که ویپ‌هایی با تانک اتومایزر ۵ میلی لیتری و دستگاه‌های ۱۰۰ واتی گاهی برای برخی مناسب نیست، بنابراین هرگز انتخاب خود را بر اساس کمیت قرار ندهید و دستگاهی تهیه کنید که نیازهای شما را برآورده کند. بنابراین اگر از آن دسته افرادی هستید که دستگاه‌های کوچک، ارزان و مناسب را ترجیح می‌دهند، باید به ویپ‌های خودکاری و کوچک راضی شده یا در عوض با پرداخت مبلغ بالاتر دستگاهی هوشمند، قدرتمند و ظریف خریداری کنید. نگران نباشید بازار ویپ‌ها و سیگارهای الکترونیک آنقدر گسترده و متنوع است که حتما دستگاه مورد نظر خود را پیدا خواهید کرد.

دستگاه ویپ پاد سیستم چیست؟

دستگاه ویپ پاد سیستم یکی از مناسب‌ترین انواع ویپ‌ها برای سیگاری‌ها است. این دستگاه‌ها با نیکوتین سالت (Nicotine Salt) کار می‌کنند و عملکردی شبیه به سیگار دارند. در واقع اگر دستگاه ویپ را سرنگ تزریق در نظر بگیریم، نیکوتین سالت مانند پنی سیلین خواهد بود. همانطور که هرکسی می‌تواند به پنی سیلین حساسیت داشته باشد، نیکوتین سالت هم می‌تواند برای هرکسی مناسب نباشد.

 

نیکوتین خالص یا فری بیس (free base) چیست؟

تفاوت اساسی که بین «نیکوتین فری بیس» یا «نیکوتین خالص» در ایجوس‌ها و نیکوتین سالت‌ها وجود دارد، به سرعت باعث محبوبیت این محصولات شده است. نیکوتین‌ سالت‌ها اساسا حس و حالی متفاوت از ایجوس‌ها دارند.

به بیان ساده، «فری بیس» خالص‌ترین شکل نیکوتین است که به صورت پیش فرض توسط تولیدکنندگان برای ساخت ایجوس‌های مختلف استفاده می‌شود. نیکوتین فری بیس توسط شرکت سازنده به مخلوط «گلیسیرین گیاهی»   (VG) و «پروپیلن گلیکول» (PG) اضافه شده و در حین ویپینگ بخار می‌شود. نیکوتین فری بیس همچنین در محصولات جایگزین برای ترک سیگار مانند آدامس‌، چسب، اسپری و قرص‌ها نیز وجود دارد.

جالب است بدانید که نیکوتین فری بیس، اولین بار توسط «فیلیپ موریس» در دهه ۱۹۶۰ در سیگارهای «مارلبرو» مورد استفاده قرار گرفت. فیلیپ موریس با ترکیب نیکوتین فری بیس و آمونیاک، میزان نیکوتین موجود در سیگار‌های مارلبرو را به شدت افزایش داد که همین امر باعث شد سیگارهای این شرکت در جهان بسیار محبوب و پرطرفدار شود. تا چندین دهه وجود نیکوتین فری بیس در سیگارهای معمولی، موضوعی عادی بود.

Competitive-Wholesale-Price-American-Nicotine-Salt-E-Liquid-Replica-Naked

نیکوتین سالت (Nicotine Salt) چیست؟

تا این جا با تعریف نیکوتین فری بیس آشنا شدیم و فهمیدیم که این ماده، خالص‌ترین حالت نیکوتین است. نیکوتین سالت (Nicotine Salt) یکی از انواع ایجوس‌‌ها  (جویس، جوس، ای – لیکوئید، e-juice، e-liquid) بوده و شامل نیکوتین خالص است. این نیکوتین به طور طبیعی در برگ‌های تنباکو وجود دارد.  نیکوتین خالص در دمای بسیار بالا سوخته می‌شود. بنابراین اگر قرار باشد که از نیکوتین خالص برای پر کردن دستگاه خود استفاده کنید، برای ویپینگ نیاز به دمای بسیار بالایی دارید که معمولا دستگاه‌های ویپ نمی‌تواند آن را تامین کند. کلید حل این مشکل در «بنزوئیک اسید» است.

زنگ شیمی

برای تعریف «سالت نیکوتین» ابتدا باید کمی با شیمی آشنا شوید. نیکوتین خالص یا همان نیکوتین فری بیس pH بالایی دارد که باعث افزایش خاصیت قلیایی شده و  گلوی فرد را هنگام ویپینگ به شدت اذیت کرده و باعث احساس سوزش می‌شود. به همین دلیل به آن بنزوئیک اسید که  pH پایین‌تری دارد، افزوده می‌شود تا خاصیت قلیایی آن خنثی شده و احساس زدگی در گلو از بین برود. با ترکیب شدن بنزوئیک اسید با نیکوتین خالص، مایعی حاصل می‌شود که به آن «سالت نیکوتین» گفته می‌شود و در دماهای پایین نیز قابل استفاده است. از آنجایی که بنزوئیک اسید باعث نرم شدن احساس سوختن نیکوتین در گلو می‌شود، می‌توان اندازه آن را حتی تا ۵۰ میلی‌گرم نیز افزایش داد.

توجه: به طور معمول، ایجوس‌های عادی تا ۶ میلی‌گرم نیکوتین دارند، اما سالت نیکوتین‌ها حاوی مقادیر بسیار بالاتری از نیکوتین هستند که برای سوختن نیاز به دماهای بالا دارند به همین دلیل برای استفاده از نیکوتین سالت (Nicotine Salt) حتما نیاز به دستگاه پاد سیستم است و نمی‌توانید از آن‌ها در دستگاه‌های ساب اهم یا وات بالا استفاده کنید.

 

مزایا و معایب نیکوتین سالت (Nicotine Salt):

مانند هر محصول دیگری، سالت نیکوتین‌ها نیز معایب و مزایایی دارند که در این قسمت به آن‌ها اشاره خواهیم کرد :

مزایا

میزان رضایتمندی: اغلب سیگاری‌ها و افرادی که طولانی مدت به مصرف قلیان و سیگار عادت دارند، معمولا ویپ‌های عادی آن‌ها را راضی نخواهد کرد و میزان نیکوتین مورد نیاز بدنشان را تامین نمی‌کند. به همین دلیل سالت نیکوتین برای این افراد انتخاب مناسب‌تری است.

 

خداحافظی با احساس سوزش در گلو: شرکت‌های تولید سیگار معمولا برای این که سوختن نیکوتین در گلو باعث احساس سوزش نشود از افزودنی‌هایی مانند منتول یا درصد پایینی داروی بیهوشی اوژنول استفاده می‌کنند، اما این مواد نیز باز هم نمی‌تواند مانع از ایجاد سوزش گلو شود. همانطور که اشاره کردیم، اضافه کردن بنزوئیک اسید به نیکوتین فری بیس در سالت نیکوتین باعث می‌شود که سوختن نیکوتین‌های بالا نیز در گلو احساس سوزش و زنندگی ایجاد نکند. با استفاده از سالت و ویپ مناسب دیگری خبری از سوزش گلو هنگام ویپینگ نیست.

تاثیر طعم و رایحه: هر فردی که عادت سیگار کشیدن را ترک کرده‌ و به جای آن از ایجوس‌های بدون نیکوتین استفاده می‌کند به سرعت متوجه یک تغییر اساسی خواهد شد. طعم ایجوس‌های بدون نیکوتین کاملا با سیگار متفاوت است. این تفاوت به دلیل وجود نیکوتین فری بیس است که بر طعم کل ایجوس تاثیر می‌گذارد. برخلاف ایجوس‌های معمولی، سالت نیکوتین‌ها نه تنها طعم ویپینگ را تغییر نمی‌دهند بلکه تجربه‌ای بهتر از طعم و رایحه نیکوتین را برای فرد ایجاد می‌کنند.

ارزان و مقرون به صرفه: بهتر است بدانید که دستگاه‌های ویپ ماد دارای مخزن ساب اهم، نسبت به ویپ پادها قیمت بالاتری دارند. اگر به میزان دریافت نیکوتین بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت می‌دهید، یک ویپ پاد با قیمت مناسب و نیکوتین سالت مورد علاقه‌تان را خریداری کنید و از تجربه بی‌نظیر ویپینگ خود لذت ببرید. علاوه بر این برای دریافت نیکوتین با این نوع جویس، به ویپینگ زیادی نیاز نخواهید داشت. بنابراین، مصرف مایع ایجوس شما نیز در دراز مدت پایین می‌آید.

معایب

از معایب نیکوتین سالت (Nicotine Salt) نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویپینگ سنگین: بهتر است بدانید که سالت نیکوتین برای برخی از افراد مناسب نیست. مقدار نیکوتین مناسب برای افراد معمولی و غیر سیگاری‌ها بین ۳ تا ۱۲ میلی‌گرم است. همچنین اگر دستگاه شما ساب اهم است، حداکثر نیکوتین موجود در ایجوس مصرفی شما باید تا ۶ میلی‌گرم باشد. در نتیجه اگر سیگاری نیستید بهتر است از سالت نیکوتین‌ها استفاده نکنید.

 

انتخاب‌های محدود: سالت نیکوتین‌ها نسبت به سایر ایجوس‌ها تنوع کمتری داشته و محصولاتی تازه وارد به این بازار گسترده هستند که از آن‌ها فقط در ویپ پادها باید استفاده کرد. بنابراین انتخاب طعم و رایحه سالت نیکوتین برای شما محدودتر از ایجوس‌ها است. البته می‌توانید با ترکیب تانک اتومایزر و استفاده از دستگاه‌های پاد سیستم پیشرفته‌تر استفاده کرده و سایر ایجوس‌ها را نیز امتحان کنید.

سرگرمی کمتر: اگر دوز نیکوتین دریافتی برایتان اهمیت دارد، سالت نیکوتین را خریداری کرده و در عوض اگر به جنبه سرگرمی و بخاردهی حین ویپینگ اهمیت می‌دهید، ایجوس‌های معمولی مناسب شما است. پس اگر به انجام ترفندها و تریک‌های ویپینگ علاقه دارید، دستگاه‌های ویپ پاد و نیکوتین سالت‌ها برای شما مناسب نخواهد بود. در واقع تمرکز سالت نیکوتین بر کارایی و عملکرد است، در حالی که نیکوتین فری بیس یا خالص در ایجوس‌ها بیشتر جنبه سرگرمی دارند.

BEST-NICOTINE-SALT-E-JUICES-2020
آیا نیکوتین سالت (Nicotine Salt) برای من مناسب است؟

می‌توانید برای دانستن این که آیا نیکوتین سالت (Nicotine Salt) برای شما مناسب است یا خیر، سوالات زیر را از خودتان بپرسید :

 • آیا شما جزو سیگاری‌های سنگین هستید؟
 • چند بسته در روز سیگار می‌کشید؟
 • آیا به دنبال تجربه دوباره حس و حال سیگار کشیدن هستید یا می‌خواهید چیزی تازه را تجربه کنید؟
 • آیا به سوختن نیکوتین و احساس بخار آن در گلو اهمیت می‌دهید؟
 • آیا نیاز به دریافت دوز بالایی از نیکوتین دارید یا برعکس می‌خواهید آن را کاهش دهید؟
 • آیا به عملکرد و دوز نیکوتین اهمیت می‌دهید یا به دود دهی و جنبه سرگرمی ویپینگ؟
 • برای خرید ویپ و لیکوئید چقدر هزینه دارید؟

کلام آخر

شما می‌توانید بر اساس نیاز خود هر انتخابی داشته باشید. علاوه بر این بسته به تغییر سلیقه نیز در طول زمان می‌توانید از ایجوس‌ها یا ویپ‌های مختلف استفاده کنید. در حقیقت هیچ دستورالعمل واحد و جامعی وجود ندارد و انتخاب ویپ و لیکوئید مسئله‌ای کاملا شخصی است. در این مطلب سعی شد تمام راهنمایی‌های لازم در خصوص سالت نیکوتین را در اختیار شما بگذاریم، بهتر است قبل از هرچیز ابتدا نیاز و هدف خود از خرید ویپ را مشخص کرده و بعد از آن با کسب اطلاعات و مشورت دیگران محصول مورد نظرتان را خریداری کنید.

دیدگاه (5)

 • MSN

  از مطالب بسیار آموزنده و بدرد بخور، مرسی

  15 فوریه 2021 در 4:16 ب.ظ
 • MSN

  آیا به لحاظ طعم، فرقی بین دو نوع ایجوس از یک برند و یک نام هست؟ به عنوان مثال جدا از مقوله نیکوتین و سنگینی، فرقی بین جوس نیکوتین ۶ گلد لیف کارامل با سالت نیکوتین ۵۰ گلد لیف کارامل وجود داره یا از نظر طعم مثل هم هستن؟

  15 فوریه 2021 در 4:20 ب.ظ
  • 9357756255

   دوست عزیز دقیقا مثل هم هستن طعماشون فقط زیاد بودن نیکوتین باعث سنگینی طعم و زننده و تندو تیز بودن سالت میشه بخاطر این امر خود شرکت تا حدی طعم و شیرینی سالتو بیشتر میکنه تا از طعم خود محصول دور نشه

   2 آوریل 2021 در 1:11 ق.ظ
 • MSN

  خیلی خوبه که مطلب در مورد فرق بین ایجوس اصل و غیر اصل و راههای تشخیص اونها از هم رو بذارید، ممنون

  15 فوریه 2021 در 4:22 ب.ظ
 • 9357756255

  درود بر شما بسیار آموزنده

  31 مارس 2021 در 2:17 ق.ظ

پیام بگذارید

بازگشت به نوشته‌ها
×