راهنمای کامل ویپینگ از مبتدی تا پیشرفته(7/7 واژه نامه سیگار الکترونیکی)

بازگشت به نوشته‌ها
واژه نامه سیگار الکترونیکی

راهنمای کامل ویپینگ از مبتدی تا پیشرفته(7/7 واژه نامه سیگار الکترونیکی)

با نظردهی در پست های بلاگ 10 امتیاز کسب کنید

سرفصل ها

در سال‌های اخیر دخانیات و روش های استعمال آن با پیشرفت تکنولوژی دچار تغییراتی شده است. امروزه یکی از مهم ترین دگرگونی های انجام گرفته در این زمینه، تبدیل سیگارها به ویپ یا سیگار الکترونیکی به حساب می آید. این نوع سیگارها از ایجوس حاوی نیکوتین تشکیل شده اند. این مایعات درون مخزن تعبیه شده قرار می گیرند و به کمک هیتر تبدیل به بخار می‌شوند. آیا از واژه نامه سیگار الکترونیکی و اصطلاحات به کار رفته در آن اطلاع دارید؟

سوپاپ کنترل جریان هوا

در واژه نامه ویپ سوپاپ کنترل جریان هوا برای تنظیم میزان جریان عبوری هوا به کار می‌رود. در صورتی که فرد قصد داشته باشد غلظت بخار سیگار الکترونیکی را کم یا زیاد کند، از سوپاپ تعبیه شده در قسمت پایین سیگار الکترونیکی استفاده خواهد کرد.

APV (Advanced Personal Vaporizer)

این اصطلاح درباره سیگارهای الکترونیکی پیشرفته استفاده می‌شود. به عنوان مثال اگر در ویپ ها باتری‌های قابل جابه جایی تعبیه شده باشد، این عنوان را برای آنها به کار می برند. منظور از قابلیت جابه جایی باتری در ویپ ها، تغییر میزان ظرفیت آنها از طریق تعویض باتری است. این موضوع سبب خواهد شد که ظرفیت این سیگارها افزایش پیدا کند و میزان نیکوتین بیشتری را وارد بدن شما کند.

برخی از این سیگارهای الکتونیکی به شمارنده نیز مجهز هستند که قابلیت محاسبه تعداد پاف های مصرفی را در هر دوز مصرف دارند. پس از آن گزارشی ارائه خواهند کرد که به شما در مصارف بعدی سیگار الکترونیکی کمک می‌کند. علاوه بر این، شمارنده ها به اهم متر تجهیز شده اند که برای محاسبه مقاومت و ولتاژ مصرفی شما نیز استفاده خواهند شد.

تنظیماتی در راستای مصرف ولتاژ کمتر برای مصارف نیکوتین تعبیه شده است که به کمک آنها قادر به تعیین ولتاژ و مقاومت برای دستیابی به مصرف بهینه تر خواهید بود. در پیشرفته ترین حالت این سیگارهای الکترونیکی که لغت نامه ویپ به آنها لقب APV را اعطا کرده است، امکان اتصال ویپ به رایانه شخصی شما نیز وجود دارد. همچنین این فرصت در اختیار شما قرار داده شده است که نمودار مصرف نیکوتین را در طی زمان ویپینگ مشاهده کنید.

اتومایزر(ATOMIZER)

اتومایزر از دیگر واژه نامه سیگار الکترونیکی به وسیله ای در سیگارهای الکترونیکی گفته می‌شود که مایع موجود در ویپ را از طریق حرارت المنت تعبیه شده به بخار تبدیل می‌کند.

طراحی ها و پوشش سیم پیچ اتومایزر به شکل های مختلفی در دسترس هستند. در صورتی که فرد تمایل داشته باشد بخار بیشتری در حین ویپینگ از سیگار الکترونیکی خارج شود، باید از اتومایزرهای مرتبط کمک بگیرد. برخی از اتومایزرها این قابلیت را دارند که عطر یا طعم خاصی را چاشنی بخارهای خارج شده از ویپ کنند.

در کنار سیستم های طراحی شده برای سیگارها، نوع دیگری از ویپ ها نیز وجود دارند که برای مصرف دوره ای با کام بیشتر استفاده می‌شوند. در ویپ ها مخزنی برای اتومایزر تعبیه شده است که در صورت تمایل به ویپ سیگار الکترونیکی باید آن را از مایع پر کنید. اگر در جستجوی راهی برای استفاده خاص از ویپ ها هستید، می‌بایست مواردی را در نظر داشته باشید.

ویپ های با مقاومت کم

در صورتی که هنگام ویپینگ علاقه دارید بخار خروجی بزرگ‌تر از حالت طبیعی باشد، بهترین راه به کارگیری سیگارهای الکترونیکی با مقاومت پایین بیان می‌شود.

ویپ های با مقاومت بالا

زمانی که فرد می خواهد کام بیشتری را با ویپ ها تجربه کند، باید از سیگارهای الکترونیکی با مقاومت بالا بهره بگیرد. لازم به ذکر است که اتومایزرها باید متناسب با ظرفیت باتری در سیگارهای الترونیکی به کار روند. مثلا اگر اتومایزر به کار رفته در سیگارهای الکترونیکی با ظرفیت ۵۱۰ است، باتری انتخابی نیز باید از همین ظرفیت برخوردار باشد.

اتومایزر

همانطور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم، اتومایزر از سیم پیچی تهیه شده است که در تبدیل ایجوس به بخار بسیار کمک کننده خواهد بود. این وسیله از یک سمت با باتری و از سمت دیگر به ایجوس ربط پیدا می‌کند. توجه داشته باشید که از سر اتومایزر به عنوان یک ابزار یک بار مصرف استفاده می‌شود که پس از ویپینگ باید دور انداخته شود. برخی از ویپ ها سر اتومایزر قابل تعویض دارند، اما در نوع دیگری از این سیگارهای الکترونیکی باید پس از هربار ویپینگ به طور کامل اتومایزر را دور انداخت.

باتری اتوماتیک

سیگارهای الکترونیکی از قابلیت روشن کردن خودکار برخوردار هستند. یعنی برای هر بار ویپینگ نیاز به فعال کردن آن با دکمه وجود ندارد. بدین منظور باید فرد ویپینگ را آغاز کند که دستگاه به کمک سنسورهای تعبیه شده در آن و باتری اتوماتیک فعال شود. سپس عملیات بخار شدن ایجوس شروع خواهد شد.

واژه نامه سیگار الکترونیکی

اتومایزر کویل پایین

همانطور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم، اتومایزرها از سیم پیچی تشکیل شده اند که ایجوس را به بخار تبدیل می کنند. زمانی که این کویل در بخش زیرین ویپ قرار گرفته باشد، به آن اتومایزر کویل پایین گفته می‌شود. به کارگیری این سبک اتومایزرها برای سیگارهای الکترونیکی باعث بخارشدن آرام تر مایع درون مخزن خواهد شد. مزیتی که اتومایزر کویل پایین در مقایسه با کویل بالا دارد، میزان دسترسی کوتون نصب شده در ویپ برای بخار شدن مایع به شمار می‌رود.

زمانی که کویل در بخش پایینی قرار گرفته باشد، دستگاه با مقدار اندکی از مایع درون مخزن نیز عملیات بخارشدن را انجام خواهد داد. در حالی که برای کویل های بالا باید حتما مخزن از ایجوس اشباع شده باشد. علاوه بر این کویل پایین تمامی ایجوس درون مخزن را برای ویپینگ به کار خواهد برد، اما در کویل های بالا این امکان وجود ندارد و همیشه میزان اندکی از مایع درون محفظه باقی می ماند. در صورتی که اتومایزر ویپ از ایجوس به طور کامل اشباع شده باشد، امکان بروز صداهایی نظیر غرغره هنگام ویپینگ وجود دارد.

اتومایزر دو کویل پایین

عملکرد این نوع اتومایزر همانند اتومایزر کویل پایین است. با این تفاوت که این بار سیگار الکترونیکی از دو کویل برای بخارکردن مایع درون مخزن استفاده خواهد کرد.

BOX MOD

BOX MOD از دیگر واژه نامه سیگار الکترونیکی در ویپ های پیشرفته یا APV در مقایسه با دیگر سیگارهای الکترونیکی دستگاه هایی به کار گرفته می‌شود که امکانات بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهد. یکی از این موارد BOX MOD نام دارد که در راستای تعیین ولتاژ و توان متغیر در ویپ ها تعبیه می‌شود. این وسیله به شکل های گوناگونی وجود دارد که رایج ترین آنها به شکل مربع است. از میان انواع BOX MOD به Eleaf iStick، Tesla Touch، Laisimo L1 و SMOK G-Priv اشاره می کنیم.

کارتومایزر

در واژه نامه ویپ کارتومایزر یکی از جدیدترین ابزار به کار رفته در سیگارهای الکترونیکی است که به پیشرفت ویپ ها کمک زیادی می‌کند. این وسیله با ترکیب اتومایزر و کارتریج مخزن از بروز بسیاری مشکلات هنگام استفاده از ویپ جلوگیری کرده است. کارتومایزر به قطعه ای گفته می‌شود که از طریق یک پیچ به باتری اتصال پیدا می‌کند. مزایای زیادی برای کارتومایزرها بیان شده است.

به عنوان مثال به کارگیری کارتومایزر در ساخت ویپ کمک زیادی به نگهداری ایجوس ها در زمان بیشتر خواهد کرد. در نتیجه نیازی به پر کردن مخزن در زمان های متوالی نخواهد داشت. کارتومایزرها معمولا در انواع مختلف و با برندهای متفاوتی در دسترس هستند. برخی از آنها برای آنکه قابلیت نگهداری ایجوسی را با مدت زمان بیشتری داشته باشند، از پلی استر با کاربرد اسفنجی استفاده می کنند.

این عمل سبب خواهد شد از نشت جوس های درون مخزن به طور چشمگیری جلوگیری شود. این دسته از کارتومایزرها نقش جاذب ایجوس را برای ۳۰ قطره از آن بازی می کنند. دو روش برای پرکردن کارتومایزر وجود دارد. یکی از راه ها اشباع مخزن کارتومایزر از ایجوس به راحتی و بدون هیچ دردسری است. در مورد دوم کارتومایزرها به دلیل کوچک بودن محفظه آنها نیاز به ابزاری در راستای پرکردن مخزن دارند. در این موارد بهره گیری از سرنگ یا سوزن در این باره کمک بسیاری به کاربر خواهد کرد.

انواع کارتومایزر

برخی از افراد ترجیح می دهند از کارتومایزرهای بدون پلی پر استفاده کنند. زیرا معتقدند بخار خروجی آنها از کیفیت بالاتری برخوردار است. توجه داشته باشید که بعضی از کارتومایزرها باید پس از هر بار مصرف تعویض شوند. اما برخی از آنها نیز این قابلیت را دارند که تا ۲۰ بار پس از هر دوره ویپینگ از جوس پر شوند. در این مواقع کاربران این امکان را خواهند داشت که بخش کارتومایزر سیگار الکترونیکی را تمیز کرده و سپس برای پر کردن آن اقدام کنند.

مخزن کارتو

در واژه نامه سیگار الکترونیکی به وسیله ای که سبب ترکیب دو دستگاه کلایومایزر و کارتومایزر می‌شود، مخزن کارتو می گویند. این مخزن مربوط به کارتومایزر است و زمانی که قصد پر کردن آن را داشته باشیم باید مخزن کارتو را پر کنیم. در نتیجه شما قادر خواهید بود تا مدت ها از مایع درون مخزن برای ویپینگ استفاده کنید. در صورتی که مخزن خالی شد، باید نسبت به پر کردن دوباره آن اقدام شود.

CIG-A-LIKE(بمانند سیگار)

برخی از ویپ ها از نظر شکل ظاهری شباهت زیادی به سیگارهای معمولی دارند. آنها کوچکتر از انواع دیگر سیگارهای الکترونیکی هستند. همچنین چراغ ال ای دی در بخش پایینی ویپ دارند که تنها زمانی روشن می‌شود که فرد در حال ویپینگ است.

 

واژه نامه سیگار الکترونیکی

کلیرومایزر (CLEAROMIZER)

پاک کننده از نظر عملکرد و شکل ظاهری شبیه کارتومایزرها هستند. یعنی مخزنی برای پر کردن آنها از ایجوس دارند، اما از مواد پلیمری برای پر کردن و ساخت آنها استفاده نمی شود. این مخزن به سیستم گرم کننده ای در قسمت بالای آن مجهز شده است. درواقع این عملکرد نیز به کارتومایزر شباهت دارد با این تفاوت که در کارتومایزرها از هیترهایی(گرم کننده) برای تبدیل ایجوس به بخار استفاده می‌شود.

در پاک کننده کوتون هایی وجود دارد که با گرم شدن آن از طریق گرم کننده تبدیل ایجوس به بخار را ممکن می سازد. بنابراین کوتون واسطه ای میان گرم کننده و ایجوس است که عملیات سوخت درون ویپ را برای ویپینگ کاربر انجام می دهد

یکی از بارزترین تفاوت های میان این دو مخزن میزان شفافیت آنها در نمایش ایجوس درون مخزن به حساب می آید. این موضوع سبب می‌شود که کاربران برای مشاهده میزان مایع باقی مانده درون مخزن با مشکلی روبه رو نشوند. پاک کننده ها معمولا از بخش کویل پایین تا کویل بالا کشیده شده اند و قابلیت تنها یک بار استفاده را در هر بار مصرف کاربر دارند. در حالی که برخی دیگر از کلیرومایزرها با تعویض سری قابلیت چند بار استفاده را به فرد می دهند.

بخار حجیم ممتد

از دیگر واژه نامه سیگار الکترونیکی بخار حجیم و ممتد زمانی که فرد تمایل دارد بخارهای خروجی از سیگار الکترونیکی بزرگ و ممتد باشد، در لغت نامه ویپ از این واژه استفاده می‌شود. بدین منظور ابزارهایی در سیگارهای الکترونیکی به کار می‌رود. در صورتی که به بخارهای دنباله دار هنگام ویپینگ علاقه دارید، بدون شک استفاده از ویپ های مجهز به بخارهای حجیم و ممتد بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

ولتاژ ثابت

یکی از اصطلاحات به کار رفته در واژه نامه سیگار الکترونیکی ، ولتاژ ثابت نام دارد. باتری‌های ولتاژ ثابت امکان تغییر ولتاژ را برای دستگاه فراهم نمی کنند. لازم به ذکر است که اکثر این باتری ها با ولتاژ ثابت ۳.۷ ولت کار می کنند که از میان آنها به Joyetech eGo-C Upgrade و Kanger Evod اشاره می کنیم.

دریپ تیپ(Drip Tip)

دریپ تیپ سیگار الکترونیکی بخش بالایی کلیرومایزر است که از مواد مختلفی ساخته می‌شود. به عنوان مثال پلاستیک، پلی اورتان، آلومینیوم و مواردی از این قبیل برای ساخت سر دریپ تیپ ویپ مناسب خواهد بود. این وسیله در شکل ها و ابعاد متفاوتی در دسترس هستند که افراد بسته به نوع کاربرد خود قادر به استفاده از آنها خواهند بود. دریپ تیپ این امکان را برای کاربران فراهم کرده است که پس از هر بار مصرف تمیز شوند و برای مصرف بعدی نیاز به تعویض نداشته باشند.

اتومایزرهای دو کویل

برخی از مخازن اتومایزرها در لغت نامه ویپ برای بخارشدن ایجوس از دو کویل کمک می گیرند. به همین دلیل باعث به وجود آمدن بخارهای بزرگ خواهد شد. درواقع مهم ترین تفاوتی که اتومایزرهای دو کویل نسبت به تک کویل آنها دارد، در ابعاد بخار خروجی است. بنابراین بسته به علاقه کاربر این دو نوع اتومایزر در دسترس هستند.

علت تفاوت مذکور در تعداد بیشتر کویل به کار رفته محسوب می‌شود. اما یکی از نقاط ضعف این نوع اتومایزرها در نیاز آنها به ایجوس است. زیرا برای ارتقای حجم بخار باید از ایجوس بیشتری استفاده شود؛ بنابراین مخزن اتومایزرهای دو کویل نیز بیشتر خواهد بود. البته ممکن است با همان ظرفیت در مخازن روبه‌رو شوید، اما تعداد دفعاتی که باید آن را پر کنید بالاتر می‌رود.

از دیگر نقاط ضعف این اتومایزرها در نوع باتری است که به آن نیاز دارند. زیرا عمل بزرگ کردن حجم بخارهای خروجی به ولتاژ بیشتری نیاز دارد. اگر از باتری‌های  EGOدر ویپ های مجهز به اتومایزر دو کویل استفاده شود با عملکرد مناسبی مواجه نخواهید شد. در نتیجه مشکلات زیادی را ممکن است به وجود آورد که از میان آنها به خرابی سیگارهای الکترونیکی اشاره می کنیم.

سیگار الکترونیکی

سیگارهای الکترونیکی برای ویپینگ  نظیر نیکوتین به کار می‌رود که عملکردی مشابه سیگارهای معمولی دارند. در این نوع سیگارها ایجوس را درون مخزن مربوطه ریخته می ریزید و با تبدیل آن به بخار از طریق گرم کننده تعبیه شده در سیگار الکترونیکی، استفاده از آن را برای کاربران ممکن می سازد. این سیگارها در انواع و اشکال زیادی در دسترس هستند که بسته به کاربرد افراد انتخاب و به کار گرفته می‌شوند.

به عنوان مثال اگر به تمیزی هنگام مصرف سیگار اهمیت زیادی می دهید، بهترین راه برای شما استفاده از سیگارهای الکترونیکی یکبار مصرف است. در برخی از این دسته سیگارها مخازن اتومایزر و پاک کننده و در بعضی دیگر از انواع آنها سری دریپ تیپ آنها قابل تعویض است. در نوع دیگری از سیگارهای یکبار مصرف پس از مصرف تنباکو و اتمام باتری تعبیه شده در ویپ باید سیگار را به طور کامل دور بیندازید. زیرا استفاده از آن دیگر برای شما امکان پذیر نخواهد بود.

اما در حالت های پیشرفته این امکان را به فرد می دهد که سیگار را پس از یک دوره مصرف تمیز کرده و از آن به دفعات استفاده کند. درباره باتری سیگارهای الکترونیکی پیشرفته نیز باید بگوییم که این دسته از ویپ ها باتری‌های قابل شارژ دارند که شارژ آنها از طریق کابل های موجود در بسته بندی آنها امکان پذیر خواهد بود. بنابراین از سیگارهای الکترونیکی پیشرفته برای مدت های طولانی بدون بروز هر گونه مشکلی استفاده خواهید کرد.

ایجوس ها (جویس)

در واژه نامه سیگار الکترونیکی ایجوس به مایعاتی اطلاق می‌شود که برای استفاده از سیگارهای الکترونیکی به کار گرفته می‌شوند. این مایعات وارد مخزن مربوطه در ویپ ها شده و پس از تبخیر به وسیله گرم کننده هایی تعبیه شده در آن، به شکل بخار از سیگارها خارج می‌شوند.

پایه تمامی ایجوس نیکوتین است. در صورتی که کاربران به مایعات با عطر و طعم های خاص علاقه داشته باشند باید از ایجوس معطر خریداری کنند. در این موارد از ایجوس ساخته شده از پروپیلن گلیکول (PG)، گلیسیرین گیاهی (VG) یا ترکیبی از این مواد استفاده خواهد شد.

اتومایزر با مقاومت بالا

همانطور که تمامی ابزارهای به کار رفته در سیگارهای الکترونیکی انواع مختلفی دارند، اتومایزرها نیز از این ویژگی مستثنی نیستند. برخی از اتومایزرها به دلیل مقاومت بالایی که دارند، انرژی دریافتی از باتری برای آنها کمتر خواهد بود. همچنین در دستگاه های با مقاومت بالا، افت ولتاژ بیشتری را خواهیم داشت. زمانی که ولتاژ به کار رفته در سیگارهای الکترونیکی از مقدار بالاتری برخوردار باشد، باید در ساخت آنها از اتومایزرهای با مقاومت بالا استفاده کرد.

اتومایزر با مقاومت کم

این نوع اتومایزر در مقایسه با اتومایزر با مقاومت بالا از تفاوت هایی برخوردار است. بارزترین ویژگی اتومایزر با مقاومت کم در میزان انرژی گرفته شده از باتری خواهد بود. زیرا همانطور که در اتومایزرها با مقاومت بالا بیان کردیم که انرژی بیشتری را از باتری سیگار دریافت می‌کند، در اتومایزر با مقاومت کم دقیقا عکس آن اتفاق خواهد افتاد.

به دلیل رابطه معکوس بین مقاومت و ولتاژ، اتومایزرهای با مقاومت کم از ولتاژهای بالا برخوردار هستند. در نتیجه ایجوس هنگام خروج از سیگار با قدرت بیشتری این کار را انجام می دهند. این مسئله سبب خواهد شد بخارهای خروجی غلظت و حجم بیشتری داشته باشند. طعم ایجوس هنگام ویپینگ به کمک اتومایزرهای با مقاومت کم برای کاربر بیشتر احساس می‌شود.

MAH

یکی از واحدهای به کار رفته برای اندازه گیری ظرفیت باتری در سیگارهای الکترونیکی میلی آمپر ساعت است که به اختصار روی ویپ ها MAH نوشته می‌شود. ظرفیت های رایجی که برای باتری‌های ویپ در نظر گرفته خواهد شد، 280، 380، 650، 900، 1000و 1100 هستند. توجه داشته باشید که هر چه این ظرفیت بالاتر باشد، بدین معناست که باتری با دوام بیشتری کار خواهد کرد و از ابعاد بزرگتری برخوردار است.

واژه نامه سیگار الکترونیکی

MOD

این واژه مخفف Modified و به معنای اصلاح کننده در واژه نامه سیگار الکترونیکی است. این لغت در ویپ ها زمانی به کار می‌رود که ویپ ها قابلیت شارژ و تعویض باتری را داشته باشند. در برخی از سیگارهای الکترونیکی برای شارژ باتری محفظه ای درون خود سیگار تعبیه شده است. در این ویپ ها باتری‌های در حال شارژ برای کارکرد بهتر ویپینگ آن کمک خواهند کرد.

اما در تعداد دیگری از آنها باید باتری را از جایگاه خود خارج و سپس نسبت به شارژ کردن آنها اقدام کرد. در این سبک از سیگارها فرد باید منتظر شارژ شدن باتری‌های ویپ بماند. علاوه بر این باتری‌های قابل شارژ خارج از دستگاه روکش هایی را شامل می‌شوند که برای عبور جریان برق آسیبی به سیستم های سیگارهای الکترونیکی وارد نکنند.

باتری‌های قابل شارژ درون سیگارهای الکترونیکی از ضخامت بیشتری برخوردار هستند. در کنار این موضوع که برخی مواقع به عنوان یک ضرر بیان می‌شود، این باتری ها مزایای زیادی نیز دارند. یکی از این مزیت ها استفاده از آنها بدون محدودیت زمانی است.

حتی در مواردی که باتری از رده خارج شده است نیز امکان تعویض آن و ویپینگ بلافاصله وجود دارد. زیرا دیگر نیازی به منتظر ماندن برای فول شارژ شدن نیست. اما برای آنکه تنها در بازه زمانی خاصی قادر به استفاده از سیگارهای الکترونیکی نباشید، بهترین راه در دست داشتن باتری شارژ شده و در دسترس خواهد بود.

ماد مکانیکی

ماد مکانیکی در لغت نامه ویپ زمانی به کار می‌رود که سیگارالکترونیکی بدون کمک گرفتن از ابزار الکترونیکی کار کند. در صورتی که دستگاه ویپ از وسیله های الکترونیکی استفاده می‌کند هنگامی که فرد تصمیم به ویپینگ می گیرد، باید سیگنالی به منظور برقراری ارتباط با اتومایزر ارسال شود. وقتی که اتومایزر این پیام را دریافت کرد شروع به گرم کردن ایجوس می‌کند.

اما در مادهای مکانیکی به محض اینکه کاربر شروع به استفاده از ویپ می‌کند، به محض فشار دادن دکمه مربوط به فعال سازی دستگاه ویپ ارتباط میان باتری و اتومایزر ایجاد خواهد شد. روش برقراری این اتصال از طریق پوشش دادن فاصله بین باتری و اتومایزر هنگام فشار دادن دکمه بیان می‌شود.

مادهای مکانیکی از مزایای زیادی برخوردار هستند. زیرا امکان بروز هیچ گونه آسیبی را از طریق ابزار الکتریکی نخواهد داد. در نتیجه سیگارهای الکترونیکی مجهز به مادهای مکانیکی از دوام بالاتری نسبت به دیگر انواع سیگارهای الکترونیکی برخوردار هستند. همچنین سرعت عمل و استفاده از سیگارهای الکترونیکی با ماد مکانیکی بیشتر خواهد بود.

تنها نقطه ضعف این دسته از سیگارهای الکترونیکی در کاهش خدماتی است که به کاربر ارائه می دهد. زیرا در ساخت این ماد از ابزارهای مکانیکی استفاده شده است و امکان ارتقای عملکرد آن در سطح وسیعی وجود ندارد.

کویل های نیکلی (NI-200)

همانطور که می دانید کاربرد کویل در افزایش مزایای کارکرد سیگارهای الکترونیکی بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل سازندگان ویپ با تغییر در ساختار یا مواد سازنده کویل ها امکانات زیادی را به سیگارهای الکترونیکی اضافه می کنند. به عنوان مثال در لغت نامه ویپ از کویل های نیکل نام برده شده که به معنای کویل های ساخته شده از نیکل است.

بیشترین نوع از آلیاژ نیکل که برای ساخت سیگارها به کار برده می‌شود، Ni-200 نام دارد که از درصد خلوص 6.99 درصد برخوردار است. نیکل ویژگی های بسیار خوب و کاربردی دارد که استفاده از آن در ساخت سیگارهای الکترونیکی باعث عملکرد بهتر این سیگار خواهد شد. مثلا مقاومت بی نظیر نیکل در مقابل خوردگی، خاصیت مغناطیسی، فشار بخار کم، رسانایی الکتریکی بالا، ایجاد بخارات کم هنگام مجاورت با گرما، فشار بخار کم، رسانایی الکتریکی و حرارتی بسیار زیاد و مواردی از این دست در ساخت کویل های سیگارهای الکترونیکی بسیار سودمند خواهند بود.

از دیگر مزایای فوق العاده به کارگیری نیکل برای تولید کویل ها به امکاناتی نظیر کنترل و تنظیم دما اشاره می کنیم. در نتیجه کاربر این امکان را خواهد داشت که به میل خود میزان بخار خروجی و حجم آن را تغییر دهد؛ زیرا تعیین گرم کننده و سرعت بخارشدن نیز بر عهده او خواهد بود.

تنظیم کننده مقاومت

مطابق آنچه در واژه نامه سیگار الکترونیکی برای برخی از سیگارهای الکترونیکی پیشرفته بیان شده است، تنظیم کننده مقاومت مجهز هستند. این سیگارها قابلیت جالبی را به ویپ ها اضافه می کنند. مقاومت نقش مهمی در تنظیم ولتاژ و در نتیجه کیفیت و بهبود ویژگی های بخار خروجی از سیگار دارد. به همین دلیل اگر این امکان وجود داشته باشد که مقاومت باتری را تنظیم کنیم، درواقع به قابلیت های زیادی دست یافته ایم.

تنظیم کننده های مقاومت در سیگارهای پیشرفته معروف به APV کاربرد دارند که با تعیین میزان مقاومت به طور خودکار عملکرد باتری و بخارهای خروجی از سیگارهای الکترونیکی را بهبود می بخشد. در نهایت تنظیم کننده مقاومت باعث می‌شود طعم و عطر ایجوس نیز بدون هیچ گونه کاهش کیفیتی از ویپ خارج شود.

کوتون ارگانیک

در واژه نامه سیگار الکترونیکی  از کوتون ارگانیک زمانی استفاده می‌شود که سخن از میزان جذب ایجوس در سیگارهای الکترونیکی به میان آمده باشد. هر چه کوتون به کار رفته در ویپ ها از خلوص بیشتری برخوردار باشند، ایجوس با سرعت بیشتری جذب آن خواهد شد. در نتیجه جویس به سرعت تمام نمی شود و دوام بالاتری خواهد داشت. این کوتون ها در اطراف کویل های سیگارالکترونیکی پیچیده می‌شوند و به افزایش سرعت بخار شدن ایجوس کمک بسیاری خواهند کرد.

PG

PG در لغت نامه ویپ مخفف یک ماده پلیمری به نام پروپیلن گلیکول است که جزو مواد پایه برای ساخت مایع های هیدرولیکی به حساب می آید.

اتومایزر های قابل بازسازی (RBA)

در صورتی که کاربر این امکان را داشته باشد که اتومایزر را به طور دستی مونتاژ یا بازسازی کند، این اصطلاح در لغت نامه ویپ برای عملیات انجام گرفته به کار می‌رود. درواقع شما قادر خواهید بود از طریق کوتون و کویل های مشابه اقدام به ساخت اتومایزر جدید ولی با همان کارکرد قبلی کنید.

اتومایزر های قابل بازسازی (RBA) به دو دسته RDA , RDTA/RTA تقسیم می‌شوند. اتومایزرهای  RTA  اتومایزرهای قابل بازسازی هستند که از مخازن ویژه برای نگهداری ایجوس برخوردار می باشند. اما در اتومایزرهای RDA باید مدام نسبت به ریختن ایجووس شبیه دریپ تیپ اقدام کنید که به طبع کار با ویپ های مجهز یه این نوع اتومایزرها سخت تر خواهد بود. زیرا تمامی قطره های ایجوس را باید روی کوتون بچکانید. البته این نکته لازم به ذکر است که ویپ های با اتومایزر قابل بازسازی برای افرادی کارآمد خواهد بود که به طور کامل با عملکرد این دستگاه ها آشنایی داشته باشند. در غیر این صورت به کارگیری این نوع اتومایزرها توصیه نمی شود؛ زیرا استفاده نادرست از آنها سبب بروز مشکلات زیادی برای فرد خواهد شد.

کارتریج(مخزن های قابل تعویض)

در یک سری از سیگارهای الکترونیکی بجای اتومایزر از مخزن هایی به نام کارتریج استفاده میشود که پس از مدتی نیاز به تعویض پیدا میکنند . این مدت زمان بسته به تعداد دفعات استفاده از ویپ و توان مصرفی کارتریج متفاوت خواهد بود. بر اساس مواردی که بیان شد بازه به کارگیری کارتریج ها از چند هفته تا چند ماه طول خواهد کشید. در صورتی که قصد دارید از ایجوس های معطر استفاده کنید، بهتر است کارتریج ها در بازه های زمانی کوتاه تری تعویض شوند. زیرا پس از مدتی به کارگیری کارتریج ها ممکن است بوی سوختگی از ایجوس ها در بدنه کارتریج باقی مانده باشد.

مقاومت(اهم)

کویل های به کار رفته در اتومایزرها دارای یک مقاومت الکتریکی هستند که میزان مقاومت آن ها با واحدی به نام اهم سنجیده می شود.

اتومایزرهای تک کویل

این دسته از اتومایزرها در لغت نامه ویپ به دستگاهی گفته می‌شوند که تنها از یک ردیف کویل برای بخارشدن ایجوس استفاده خواهد کرد. همچنین برای تبدیل مایع به بخار در این نوع اتومایزرها، تنها یک گرم کننده وجود دارد. بنابراین از سرعت پایین تری در تولید بخار نسبت به اتومایزرهای دو کویل برخوردار است. در صورتی که قصد دارید هنگام ویپینگ بخارهای غلیظ و ممتد یا با حجم بزرگ مشاهده کنید، استفاده از سیگارهای مجهز به اتومایزر تک کویل توصیه نمی شود.

کویل های فولادی

همانگونه که در قبل نیز به آن اشاره کردیم، کویل ها از جنس های مختلفی ساخته می‌شوند. یکی از مواد سازنده کویل ها فولاد ضد زنگ نام دارد. درواقع وظیفه گرم کردن جویس بر عهده این کویل ها خواهد بود. فولاد ضدزنگ با درجه 316L که به آنها فولادهای کم کربن گفته می‌شود سبب کاهش میزان حساسیت اتومایزر نسبت به انواع مختلف ایجوس خواهد شد.

فولاد ضدزنگ درجه 316L در دماهای بالا از تنش، خزش، مقاومت در برابر کشش بیشتری نسبت به دیگر انواع فولاد برخوردار است. مقاومت استیل ضدزنگ در برابر خوردگی فوق العاده بالاست. بر اساس موارد و مزایای مذکور از نظر کاربرد، فولاد ضد زنگ بهترین نوع فولاد در ساخت کویل های اتومایزر به حساب می آید.

اتومایزر با مقاومت استاندارد

طبق لغت نامه ویپ زمانی از اتومایزر با مقاومت استاندارد استفاده می‌شود که قصد داریم مصرف انرژی کاملا بهینه انجام گیرد. این دسته از اتومایزرها در زمینه تولید بخار با غلظت و بخار خوب بسیار مناسب است. این عمل توسط باتری‌های مقاوم و بدون کاهش انرژی باتری انجام خواهد شد. باتری مقاوم استاندارد از بخار دهی کمتری نسبت به باتری‌های با مقاومت پایین برخوردارند. این در حالی است که باتری‌های با مقاومت استاندارد میزان بخاردهی بالاتری نسبت به باتری‌های با مقاومت بالا دارند.

کنترل دما

همانطور که از نام آن برمی آید، برای کنترل و تنظیم میزان دمای سیگار الکترونیکی استفاده می‌شود. این عمل در افزایش عملکرد و بهینه سازی بخارهای خروجی از ویپ کمک شایانی خواهد کرد. همچنین محدودیت خاصی را برای میزان بخار خروجی ایجاد نمی کند. اما توجه داشته باشید که در این صورت میزان ایجوس موجود در اتومایزر کاهش خواهد یافت و از دوام بالایی برخوردار نخواهد بود.

کوتون (پنبه)

آنچه به عنوان کوتون در سیگارهای الکترونیکی به کار می‌رود، ارتباط دهنده ای میان کلیرومایزر یا اتومایزر و باتری موجود در ویپ است. به کمک سورزاندن کوتون از طریق گرم کننده تعبیه شده در سیگارها، ایجوس به بخار تبدیل می‌شود. انواع زیادی از کوتون ها برای سیگارهای الکترونیکی یافت می‌شود که از میان آنها به 808D، ۵۱۰، EGO، ۹۰۱ و ۸۰۱ اشاره می کنیم. از میان انواع کوتون های مذکور 808D و ۵۱۰ جزو رایج ترین آنها محسوب می‌شوند. توجه داشته باشید که کوتون های متصل کننده باتری به کارتومایزر و کلیرومایزر باید با نوع سیگار تناسب داشته باشد تا از بروز مشکلات و آسیب های ناخواسته جلوگیری شود.

غلظت بخار

زمانی در لغت نامه ویپ از این اصطلاح استفاده می‌شود که فرد قصد دارد بخار خروجی از سیگار الکترونیکی با غلظت بالایی همراه باشد. همانطور که می دانید تجربه ویپینگ مشابه استعمال سیگارهای معمولی است. اما در سیگارهای الکترونیکی این امکان برای کاربر وجود دارد که غلظت و حجم بخار خروجی را تنظیم کند. لازم به ذکر است که نوع ایجوس در حجم غلظت بخار خارج شده از ویپ بسیار اهمیت دارد. علاوه بر این موارد دیگری نظیر قدرت و شدت نیکوتین، اتومایزر و باتری نیز بر غلظت بخار خارج شده از سیگار الکترونیکی تاثیرگذار خواهند بود.

کویل های ساخته شده از تیتانیوم

در برخی از ویپ ها برای گرم کردن و انجام عملیات بخارشدن ایجوس از تیتانیوم در زمینه ساخت کویل ها استفاده می‌شود. به کارگیری این فلز در ساخت کویل های کارتومایزر به دلیل برخورداری این ماده از ویژگی ها و مزایای بی نظیر محسوب می‌شود. به عنوان مثال استحکام، چگالی، خاصیت غیرمغناطیسی و مزایای فوق العاده دیگر امکان استفاده از تیتانیوم را برای ساخت کویل ها فراهم می‌کند.

علاوه بر این موارد تیتانیوم به دلیل حفظ استحکام خود حتی در دماهای بالا به عنوان دستگاه کمکی برای بخار شدن جویس بسیار مناسب خواهد بود. این دسته از کویل ها امکان تنظیم و کنترل دما را به کاربران می دهند و به همین دلیل جزو بهترین مواد پایه در ساخت کویل ها کلیرومایزر و کارتومایزرها به حساب می آیند.

ویپینگ(Vaping)

به عملیاتی که برای استعمال نیکوتین در سیگارهای الکترونیکی انجام می گیرد، Vaping گفته می‌شود.

ویپر(Vaper)

شخصی که برای ویپینگ از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کند، در لغت نامه ویپ به ویپر معروف است.

بخار

بر اساس واژه نامه ویپ ایجوس موجود در مخزن کارتومایزر در صورت تماس با گرم کننده تعبیه شده در سیگار الکترونیکی، تبدیل به بخار می‌شود. این بخار به واسطه خروجی ویپ از سیگار خارج خواهد شد.

تولید بخار

همانطور که می دانید عوامل بسیاری در میزان بخار تولید شده در سیگار الکترونیکی دخیل هستند. برخی از کلیرومایزر و اتومایزرها تعبیه شده در ویپ ها نسبت به انواع دیگر خود بخارات بیشتری را حین ویپینگ کاربر تولید می کنند. از میان عوامل موثر در میزان بخار تولید شده به مقاومت و ولتاژ سیگار الکترونیکی اشاره می کنیم. همچنین توان باتری این دستگاه نیز برای تعیین میزان بخار خروجی بسیار تاثیرگذار است. اما آنچه به عنوان مهم ترین عامل موثر در مقدار بخار خروجی از سیگارهای الکترونیکی به شمار می‌رود، نوع اتومایزر و تعداد کویل های به کار رفته در آن است.

باتری ولتاژ متغیر

طبق لغت نامه ویپ باتری‌های سیگارهای الکترونیکی از ولتاژهای متغیری ساخته می‌شوند. محدوده تغییرات این باتری ها از 5-3 ولت به عنوان بازه استاندارد تعیین شده است. در صورتی که باتری‌های ولتاژ متغیر بر اساس استانداردهای موجود ساخته شده باشند، میزان انرژی مصرفی آنها نیز در محدوده معین و برنامه ریزی شده خواهد بود. در سیگارهای الکترونیکی پیشرفته از باتری‌های ولتاژ متغیر استفاده می‌شود. این باتری ها مطابق با نیاز و کاربرد دستگاه های ویپ انتخاب خواهند شد.

باتری توان متغیر

باتری هایی که قابلیت تنظیم توان به صورت خودکار را برای سیگارهای الکترونیکی در اختیار فرد قرار می دهد، جزو ابزار پیشرفته در ویپ ها به شمار می‌روند. بازه تغییرات توان در سیگارهای الکترونیکی استاندارد بین ۰.۵ تا ۱ وات تعیین شده است.

VG

در لغت نامه ویپ گلیسیرین گیاهی به اختصار VG بیان می‌شود. گلیسیرین گیاهی یکی از مواد پایه در ساخت ایجوس به حساب می آید.

فتیله

فتیله در سیگارهای الکترونیکی به شکل رشته رشته وجود دارد و میزان جذب ایجوس را در ویپ ها مشخص می‌کند. درواقع هر چه قدرت جذب فتیله بیشتر باشد، میزان ماندگاری و دوام ایجوس افزایش خواهد یافت. فتیله به اشتعال ایجوس درون مخزن سیگار کمک می‌کند. همچنین حد فاصل میان باتری و ایجوس را پر کرده و بدین وسیله برای تبدیل مایع به بخار را برای استعمال سیگار ممکن می سازد. فتیله انواع مختلفی دارد که رایج ترین آن از مواد پلیمری ساخته شده است.

ویپ یا سیگار الکترونیکی، تحولی در نحوه ویپینگ

امروزه بسیاری از دستگاه ها بر اثر پیشرفت تکنولوژی دچار تحولاتی شده اند. از میان آنها به روی کار آمدن ویپ اشاره کردیم. سیگار الکترونیکی نام دیگر ویپ است که در واژه نامه ویپ از لغاتی برای شناخت بیشتر این دستگاه استفاده شده است. به عنوان مثال یکی از پرکاربردترین اصطلاحات در لغت نامه ویپ به ایجوس معروف است.

این مایع درون محفظه ای که در سیگار الکترونیکی تعبیه شده است، ریخته می‌شود. سپس ایجوس به کمک فیتیله و گرم کننده موجود در قسمت بالایی این مخزن، تبدیل به بخار خواهد شد. در این مقاله تلاش کردیم اصطلاحات رایج در لغت نامه ویپ را برای شما شرح دهیم. از میان این موارد در متن به بیان کارتومایزرتک کویل و دو کویل، فتیله، باتری با توان متغیر و مواردی از این قبیل پرداخته شد.

پیام نویسنده: با عرض سلام و خسته نباشید. علت ازدیاد متن فوق، وجود مطالب و نکات بی شماری است که جمع بندی آنها در تعداد کلمات کمتر ممکن نبود.

فروشگاه اینترنتی ویپرزکو مرجع خرید ویپ تنها نماینده انحصاری شرکت گیگ ویپ در ایران همراه با خدمات پس از فروش، جهت استعلام نمایندگی میتوانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

www.geekvape.com/partners/

دیدگاه (5)

 • MSN

  آموزنده و پر فایده برای تازه کارا و آماتورها

  24 فوریه 2021 در 9:55 ب.ظ
 • 9357756255

  خدایی خیلی دقیق و مو به مو بود
  ایول ویپرزکووووووووووو مرحبا👍👍👍👍👍👍👍💞

  2 آوریل 2021 در 5:31 ب.ظ
 • MSN

  من قبلاً کامنت کرده بودم مفید برای تازه کارا، ولی خودم از اون موقع دوبار اومدم در مورد یه نکته کوچولو، دوباره خوندم، آقا من اشتباه کردم.

  12 آوریل 2021 در 5:16 ب.ظ
 • MSN

  و یک آفرین قلنبه به خاطر ترجمه دقیق و حساسیت در انتخاب کلمات درست و معادل سازی عالی، دمتون گرم، مرسی

  12 آوریل 2021 در 5:17 ب.ظ

پیام بگذارید

بازگشت به نوشته‌ها
×