راهنمای کامل ویپینگ از مبتدی تا پیشرفته (5/7 – ویپینگ ساب اهم )

بازگشت به نوشته‌ها
ویپینگ ساب اهم

راهنمای کامل ویپینگ از مبتدی تا پیشرفته (5/7 – ویپینگ ساب اهم )

با نظردهی در پست های بلاگ 10 امتیاز کسب کنید

سرفصل ها

ویپینگ ساب اهم چیست؟

یکی از اجزای اصلی همه ی سیگار های الکترونیکی کویل اتومایزر است. کویل های اتومایزر در شکل های متفاوتی مانند کویل تک, کویل دوتایی, کویل بالا و کویل پایین وجود دارند. یکی از تفاوت های اصلی که میان این کویل ها وجود دارد, تفاوت در مقدار مقاومت این کویل ها است. مقدار مقاومت استاندارد برای یک کویل اتومایزر بین 1 تا 3 اهم است. اتومایزر های ساب اهم نوعی از اتومایزر ها هستند که مقاومت کویلشان از 1 اهم کمتر است. مقدار مقاومت کویل اتومایزر های ساب بین 0.1 تا 0.9 اهم متغیر است.

به کلیرومایزرهایی که قابل تطبیق با اتومایزر های ساب اهم هستند, کلیرومایزرهای ساب اهم گفته می شود. با استفاده از کلیرومایزرهای ساب اهم در ویپینگ در واقع ویپینگ ساب اهم گفته می شود. البته برای ویپینگ ساب اهم به چیزهایی بیشتر از یک کلیرومایزرهای/اتومایزرهای ساب اهم نیاز است. برای ویپینگ ساب اهم به دستگاه هایی با توان بالا (حداقل 25 وات) نیاز است که بتوانند توان لازم برای این کار را تامین کنند.

آیا ویپینگ ساب اهم خطرناک است؟

ویپینگ ساب اهم از لحاظ فیزیکی مقاومت ها و توان ها را محدود می کند تا بیشترین بخار و بهترین عملکرد یک سیگار الکترونیکی را ارائه دهد. هر زمان که محدودیتی ایجاد شود, احتمال ایجاد خطر هم افزایش میابد. البته ویپینگ ساب اهم به گونه ای که امروزه انجام میشود کاملا بی خطر و ایمن است.

اتومایزر های  ساب اهمی که توسط کاربران در RBA ها و RDA ها ساخته میشوند نسبت به اتومایزرهای ساب اهم از پیش ساخته شده توسط کمپانی ها کمی خطرناک ترند. امکان خطا در دستگاه هایی که ساخته ی انسان هستند خیلی بیشتر از دستگاه هایی است که به طور سفارشی در کارخانه ها ساخته می شوند. کویل های ساب اهمی مانند Kanger OCC و Aspire Atlantis با دقت بیشتری توسط ماشین آلات در کارخانه ها تولید می شوند بنابراین خطرات احتمالی آنها بسیار کمتر است ولی باز هم نمیتوان گفت که هیچ خطری ندارند. افزایش توان خروجی باتری هایی که به کویل های ساب اهم متصل اند, خطراتی را ایجاد میکند. بنابراین این کار باید با احتیاط بیشتر و فقط توسط ویپرهای باتجربه انجام شود.

مزایا و معایب ویپینگ ساب اهم چیست؟

ترکیب اتومایزر های ساب اهم با ویپ هایی که توان بالایی دارند, بخارهای متراکم تر و طعم دارتری را ایجاد می کند. کویل هایی با توان استادارد به هیچ وجه قادر به ایجاد چنین بخارهایی نیستند.

جنبه ی منفی ویپینگ ساب اهم این است که این کار نیازمند باتری قدرتمند تری است و جوس بیشتری هم مصرف می کند. هنگام ویپینگ ساب اهم توان خروجی باتری باید مقدار زیادی باشد که این کار باعث کوتاه شدن عمر باتری می شود چون ویپینگ با توان بالا شارژ بیشتری مصرف می کند و شما مجبور به زود به زود شارژ کردن دستگاهتان می شوید. همانطور که یکی از مزایای ویپینگ ساب اهم تولید بخار های متراکم تر و طعم دارتر است, باید بدانید که برای ایجاد چنین بخارهایی جوس بیشتری باید مصرف شود.

آیا ویپینگ ساب اهم برای من مناسب است؟

ویپینگ ساب اهم فرمی پیشرفته از استفاده از سیگارهای الکترونیکی است که نباید توسط ویپر های تازه کار انجام شود. ویپینگ ساب اهم نیازمند کمی دانش در مورد قانون اهم, قانون توان و ارتباط آنها با یکدیگر است بنابراین ویپینگ ساب اهم به ویپرهای مبتدی پیشنهاد نمیشود.

اگر تجربه ی کافی در ویپینگ دارید, میتوانید ویپینگ ساب اهم را هم در نظر داشته باشید. اینکه این نوع ویپینگ برای شما مناسب است یا نه بستگی به نیازها و خواسته های شما از ویپینگ دارد. اگر یک کلاود چیسر(Cloud Chaser) هستید و علاقمند به ایجاد بخار های بزرگ و حجیم هستید, ویپینگ ساب اهم برای شما انتخاب مناسبی است. از طرف دیگر اگر کام های ملایم با مقدار قابل توجهی بخار را دوست دارید, ویپینگ ساب اهم برای شما ضرورتی ندارد. یک کلیرومایزر/اتومایزر خوب همراه با یک APV توانایی ایجاد تجربه ی یک ویپینگ فوق العاده برای شما را دارد.

اتومایزر قابل بازسازی چیست؟

یک اتومایزر قابل بازسازی اتومایزری است که کویل آن توسط خود کاربر ساخته شده است. کویل اتومایزرهای قابل بازسازی ساخته شده از فلزات متفاوت مانند استیل ضدزنگ یا برنج است و دارای دو قطب مثبت و منفی است. کاربران باید سیم مقاومت دار Kanthal را به شکل کویل در آورند, سپس انتهای آن را به قطب مثبت و سر دیگر آن را به قطب منفی متصل کنند. سپس فتیله (چه از جنس کوتون باشد و چه از جنس سیلیس) را به دهانه ی کویل متصل می کنند. فتیله/کوتون مانند یک اسفنج برای جذب ایجوس عمل میکند, سپس آن را به المان حرارتی می رساند تا به بخار تبدیل شود.

چه تفاوتی میان RBAها و RDAها وجود دارد؟

RDA ها اتومایزر های قطره ای قابل بازسازی و RBA ها اتومایزر های قابل بازسازی هستند که حدودا به یک روش عمل می کنند. در هردوی آنها، این  کاربر است که‌ کویل دلخواه خود را طراحی میکند و آن را میسازد. در یک RDA ابتدا باید چند قطره ایجوس را به تور مستقیم وارد کوتون دستگاه کنید که البته پس از چند بار کام گرفتن ایجوس تمام میشود و برای ادامه ی ویپینگ این کار را باید مکررا  انجام دهید. در یک RBA مخزنی قابل پر شدن برای ایجوس وجود دارد که توسط آن کوتون بصورت دائم جوس را به کویل میرساند.

آیا اتومایزر های قابل بازسازی خطرناک هستند؟

اتومایزرهای قطره ای قابل بازسازی میتوانند خطرناک باشند. اگر فردی بی تجربه باشید و در ساخت کویل خود کمی بی توجهی کرده باشید ممکن است باعث رخ دادن یک حادثه شوید. اشتباه ساختن اتومایزر، استفاده از سیم های اشتباه و وارد کردن توان خروجی اشتباه همگی از عوامل ایجاد شرایط خطرناک هستند. استفاده ی درست از یک RBA یا RDA کاملا ایمن است ولی به یاد داشته باشید که قبل از ساختن کویل خود باید توسط یک‌ فرد باتجربه تعلیم دیده باشید.

آیا سیستم قطره ای(دریپینگ) برای من مناسب است؟

سیستم قطره ای (دریپینگ) شکلی پیشرفته از ویپینگ است. قبل از شروع به این کار، باید از عوامل زیادی که  در ویپینگ دخیل هستند مطلع باشید. قبل از شروع به دریپینگ بهتر است که حداقل 6 ماه تجربه ی ویپینگ را داشته باشید و حداقل یک ماه توسط یک فرد باتجربه در این حوزه (دریپر) آموزش دیده باشید.

اگر یک ویپر حرفه ای هستید، احتمالا دریپینگ و ساختن یک اتومایزر برای شما فعالیت های جالبی محسوب میشوند. مناسب بودن دریپینگ برای شما وابسته به خواسته های شما در ویپینگ است. اگر یک‌ ویپر متوسط هستید و تنها خواسته ی شما کام های ملایم همراه یا بخار های بزرگ است، به راحتی توسط یک کلیرومایزر خوب و یک باکس ماد میتوانید به خواسته تان برسید. اما اگر یک کلاود چیسر(Cloud Chaser) هستید و خواسته ی شما ایجاد بیشترین مقدار بخار ممکن است، بهتر است یک RBA یا یک RDA را در نظر داشته باشید.

البته با دستگاه های پیچیده ای که امروزه وجود دارند دیگر برای ایجاد بخارهای بسیار بزرگ نیازی به یک RDA یا RBA نیست. بخار هایی که توسط کلیرومایزرهای ساب اهم مانند Aspire Atlantis یا Kanger ایجاد میشوند کاملا با بخار های ایجاد شده توسط یک RDA قابل مقایسه اند. البته با اتومایزرهای قابل بازسازی، دستگاه شما قادر به ارائه ی بهترین عملکردش خواهد بود با این وجود کلیرومایزرهای ساب اهم و دستگاه های توان بالایی که امروزه وجود دارند ، قابلیت عرضه ی طعم بهتر و بخار بیشتری به شما را دارند.

باکس ماد چیست؟

باکس ماد یک نوع سیگار الکترونیکی با باتری داخلی یا دارای فضایی برای باتری خارجی است. این دستگاه ها اصولا دو دسته اند: تنظیم شده ها و تنظیم نشده ها. هر دو نوع این دستگاه به شکل مربع هستند و نام آنها هم برگرفته از همین ویژگیشان است.

در میان انواع باکس ماد ها چه تفاوت هایی وجود دارد؟

همانطور که کمی قبل گفتیم، باکس مادها دارای دو نوع تنظیم شده و تنظیم نشده اند. تفاوت اصلی میان این دو این است که در باکس ماد های مکانیکی (باکس ماد های تنظیم نشده)، هیچ جز الکترونیکی وجود ندارد ولی در نوع تنظیم شده اینطور نیست. در واقع باکس ماد های مکانیکی‌ عاری از هرگونه برد مدار، چیپ، صفحه نمایش و اینگونه چیزها هستند. با فشار دادن دکمه ی فایرینگ در باکس ماد های مکانیکی، اتصالی میان باتری و کویل برقرار می شود که عامل فعال شدن این دستگاه است.

از طرف دیگر باکس مادهای تنظیم شده که معمولا به آنها باکس ماد گفته میشود، دستگاه هایی الکترونیکی هستند. در این دستگاه ها با فشردن دکمه ی فایرینگ، این پیام از طریق پردازنده، سیگنالی به باتری میفرستد تا باتری توان مورد نیاز اتومایزر را تامین کند. باکس ماد های جدید دارای قابلیت تنظیم ولتاژ و توان و ویژگی های پیشرفته ی متعددی هستند. اکثر ماد باکس های برند های معروف مانندEleaf iStick 50w , SMOK G-Priv, Vaporesso Nebula, Tesla Touch و Wismec Reuleaux RX2/3 دارای ویژگی هایی مانند صفحه نمایش OLED، توان متغیر ،ولتاژ متغیر،اهم متر،شمارنده ی تعداد کام ها و چندین ویژگی محافظتی دیگر نیز هستند.

آیا باکس ماد برای من مناسب است؟

باکس مادها امروزه در صنعت ویپینگ بسیار پرطرفدار شده اند. محبوبیت آنها باعث شده است که ویپر به فکر خرید آنها بیافتند و برای آنها این سوال پیش بیاید که آیا این دستگاه ها برای آنها مناسبند یا نه. جواب این سوال به خواسته ها، نیازها و ترجیحات هر فرد در ویپینگ بستگی دارد.

اولین فاکتور برای اینکه متوجه شوید که آیا باکس ماد ها برای شما مناسبند این است که تشخیص دهید که به باکس مادهای مکانیکی بیشتر علاقه مندید یا به باکس ماد های الکترونیکی. اگر پاسخ شما باکس مادهای مکانیکی است، بهتر است بدانید که این باکس مادها همراه با اتومایزرهای قطره ای قابل بازسازی (RDA) که نوعی ویپینگ پیشرفته هستند استفاده می شوند. اگر هیچ تجربه ای در دریپینگ ندارید، باکس ماد های مکانیکی به درد شما نمیخورند. اگر پاسخ شما باکس ماد های الکترونیکی است، مسائل بیشتری وجود دارند که باید آنها را در نظر بگیرید.

یکی‌ دیگر از مسائل مهمی که باید به آن توجه داشته باشید شکل دستگاه است. همانطور که میدانید باکس مادها از هر نوعی که باشند به یه شکل و در واقع مربع هستند. بنابراین باید راحت بودن با دستگاه های مربعی را در نظر داشته باشید. اگر به ویپ های استوانه ای عادت دارید ممکن است عادت کردن به ویپ های مربعی برایتان کمی طول بکشد. البته بعضی از باکس ماد های کوچک مانند Eleaf iStick 30W  بسیار خوش دست هستند. عموم کاربران اعتراف کرده اند که حمل ویپ های مربعی در طول روز از ویپ های استوانه ای راحت تر است.

برای تشخیص مناسب بودن باکس‌ ماد برایتان، بهتر است سایز دستگاهی که اکنون از آن استفاده میکنید را هم در نظر بگیرید. اگر از یک سیگار الکترونیکی جمع و جور و فشرده استفاده می کنید، احتمالا اندازه ی باکس ماد برای شما بزرگ است. با وجود اینکه ماد باکس های کوچکتری مانند Eleaf iStick mini هم وجود دارند اما آنها از دستگاه های فشرده ای مانند Kanger eSmart بزرگترند. البته ویپیگ با کیفیتی که توسط باکس ماد ها تجربه می کنید قطعا ارزش این اختلاف سایز را دارد. با وجود عقیده ی عامیانه ای که بیان می کند که دستگاه های بزرگتر با ارزش ترند، این مسئله کاملا شخصی و وابسته به ترجیحات فردی شماست.

1 دیدگاه

پیام بگذارید

بازگشت به نوشته‌ها
×