ویپ چیست

بازگشت به نوشته‌ها

ویپ چیست

با نظردهی در پست های بلاگ 10 امتیاز کسب کنید

ویپ چیست؟

ویپ چیست؟ ویپ یا یک سیگار الکترونیکی چطور کار میکند؟ این سوالی است که اکثر آدم ها به نظر نمیاید که جواب خوبی برایش داشته باشند و خیلی از آنها که محقق ها و خبرنگار ها هم جزوشان هستند باید در این باره بهتر بدانند.خوشبختانه این چیز زیاد سختی برای توضیح دادن نیست.

سیگار های الکترونیکی (ویپ) که به آنها ویپ هم گفته میشود و خود این موضوع به ما یک نشانه ای میدهد که یک سیگار الکترونیکی چطور کار میکند(با توجه به اینکه  vape از کلمه ی vapour میاید که آن در زبان انگلیسی به معنای بخاری است که حاصل از سوسپانسیون یا افشاندن یک ماده ای در هواست است که حالت اولیه اش جامد یا مایع بوده است)

آن حالت ابری سفید بزرگی که توسط ویپ ایجاد میشود درواقع دود نیست و ایروسولی است که توسط بخار و قطرات ریزمایع ایجاد شده است.درواقع تمام قطعات الکترونیکی داخل سیگار الکترونیکی به منظور ایجاد این ایروسول از مایعی که داخل مخزن آن است,در آن قرار گرفته اند. 

برای پاسخ به سوال ویپ چیست باید آناتومی دستگاه ویپ و اجزای تشکیل دهنده آن را بشناسیمُ هر ویپ 3 قسمت اصلی دارد که شامل ماد ،باتری،مخزن و اتومایزر میشود.همه ی این اجزا از لحاظ سایز و نوع تنوع بسیاری دارند و اغلب دو یا تمام این 3 جز باهم در قالب یک واحد مشاهده میشوند که البته در ویپ هر سه این اجزا با هم ظاهر میشوند چرا که اگر اینطور نبود دستگاه اصلا کار نمیکرد.این ها کارهایی هستند که هر قسمت انجام میدهد:

اجزای تشکیل دهنده ویپ چیست؟

  • باطری

باتری یک ویپ در واقع برق لازم برای انجام شدن کل پروسه را برای ما تامین میکند.تقریبا تمامی ویپ ها از یون لیتیومی یا باتری های پلیمری لیتیوم استفاده میکنند زیرا آنها میتوانند انرژی زیادی را برای یک فضای کوچک ایجاد کنند.ویپ ها نسبت به دیگر وسایل الکرونیکی از جریان بیشتری استفاده میکنند و به همین منظور باید باتری های خوبی داشته باشند.

تمام ویپ هایی که از لحاظ سایز بسیار کوچکند (یعنی آنهایی که شبیه سیگار های سنتی اند به اضافه ی ویپ های قلمی) باتری های داخلی دارند به این معنی که زمانی که باتری شما تمام میشود(معمولا بعد از 300 بار شارژ کردن) شما باید آن را دور بیاندازید و یک ویپ جدید را جایگزین کنید.

بعضی از ویپ های بزرگتر که اصطلاحا به آنها ماد گفته میشود هم باتری داخلی دارند.این باتری ها بزرگترند و توان بیشتری را ذخیره میکنند بنابرین نسبت به دیگر اجزا معمولا بیشتر عمر میکنند.در واقع قبل از زمانی که باتری به اندازه ای شارژ شود که در واقع عمرش تمام شود و نتواند شارژ را نگه دارد قطعا اجزای دیگر مثلا دکمه ها خراب و فرسوده شده اند.

درآخر,اکثر ماد ها از باتری های قابل جابجایی استفاده میکنند که سایز های بسیار متنوعی دارند ولی تقریبا تمام دستگاههای مدرن از سایز 18650 استفاده میکنند.باتری های قابل جابجایی مزیت های زیادی دارند که یکی از مشخص ترین آنها این است که اگر باتری تمام شود میتوان آن را عوض کرد و از ماد همچنان استفاده کرد.این به شما اجازه میدهد که سریعا باتری ها را توسط شارژ های مجزا مجددا شارژ نمایید.

  • مخزن

برای پاسخ به سوال ویپ چیست تا کنون با باطری که یکی از اجزای تشکیل دهنده این دستگاه می باشد آشنا شدیم، قطعه ی تشکیل دهنده مهم دیگر مخزن یا همان تانک می باشد، همه ی ویپ ها یک جور مخزن برای ذخیره ی مایع و تغذیه ی کتون دارند. در ویپ های سیگارشکل این مخزن ها به شکل محفظه های پلاستیکی قابل تعویض و در دیگر ویپ ها بصورت مخزن های قابل پرشدن میباشد.تا ماه می سال 2017 این مخزن ها با ظرفیتهای مختلف وجود داشتند ولی با قانون تصویب شده توسط اتحادیه ی اروپا ظرفیت مخزن ها تا 2 میلی لیتر محدود شد.

کارکرد مخزنها در ویپ تقریبا چیز پیچیده ایست.مشکل بزرگ برای طراح این مخزنها این مسئله بود که باید کاری میکرد که هوا به داخل مخزن راه پیدا کند بدون اینکه مایعات داخل مخزن به بیرون نشتی کنند.آسان ترین راه حل این بود که کویل را بالای مخزن قرار داده بطوری که فتیله ها از آن آویزان باشند و داخل مایع قرار گیرند.این حالت بیشتر در ویپ های قلمی با مخزنهایی که آنها را clearomiser مینامند رخ میدهد ولی گاها دربرخی از ویپ های بزرگتر هم مورد استفاده قرار گرفته میشود.

دیگر ویپ ها,دارای کویل در وسط مخزن هستند که دور تا دور این کویل را لوله هایی گرفته اند که به قسمتی از ویپ که به دهان میرسد منتهی میشوند.سوراخ های ریزی روی این لوله ها تعبیه شده است که فیتیله ها به این سوراخها منتهی میشوند و سوراخهایی هم به منظور ورود جریان هوا در زیر مخزن قرار گرفته  شده است.تا زمانی که مایع به اندازه ی کافی در مخزن وجود داشته باشد تا سوراخ های روی فتیله ازآنها پرشوند, یک خلأ جزئی در داخل مخزن ایجاد میشود تا از خروج مایعات از سوراخهای جریان هوا جلوگیری کند.

  • اتومایزر

اتومایزر در ویپ چیست ؟ بخار در واقع از یک کویل متشکل از سیمها یا بند های فلزی که دور یک فتیله پیچیده شده اند بوجود میاید.فتیله های مدرن از جنس کتان هستند ولی در گذشته از سیلیکون,سرامیک یا حتی حلقه های فولادی برای ساخت آنها استفاده میشد.براساس خیلی از مسائل ساده ترین قسمت ویپ همین قسمت است که فتیله ,مایع را به کویل که توسط باتری داغ شده میرساند وآنجا مایع را به بخار تبدیل میشود.

بعضی از اتومایزر ها قابل بازسازی هستند طوری که شما باید خودتان فتیله و کویل را بسازید و بقیه قابل جایگزینی هستند که تقریبا هر هفته یکبار یا دو هفته یکبار باید تعویض شوند.

ویپ چیست و چطور کار میکند؟

ویپ چیست و چگونه کار میکند؟ تاکنون با مفهوم ویپ و اجزای تشکیل دهنده ویپ آشنا شدیم حال به نحوه کار کردن ویپ می پردازیم، یک ویپی که کاملا راه اندازی شده دارای یک باتری کامل شارژ شده یک مخزن پر از جوس (جویس) و یک کویل است.وقتی که شما دکمه را فشار دهید(یا در مدلهای ارزان یک پاف هوا را به داخل بکشید) باتری توان لازم را به کویل میرساند و بعلت فلز های نازک به کار رفته در آن کویل سریعا داغ میشود وهمینطور مایعی که با آن در ارتباط است نیز سریع داغ شده و بخار میگردد و فورا دور تا دور کویل را ابری ازبخار متراکم فرا میگیرد.

وقتی که کمی هوا را به داخل بکشید درواقع هوا از داخل سوراخهای جریان هوا وارد میشود و به کویل میرسد این باعث میشود که بخار به بالا و در نهایت دهان برسد واجازه میدهد تا مایع های بیشتری بخار شوند.کویل پروسه ی تولید بخار را تا زمانی که جریان هوا متوقف شود یا کتون نتواند مایع بیشتری را جذب کند ادامه میدهد.اکثرا افرادی که از ویپ استفاده میکنند بطور معمول حدود 5 تا6 ثانیه هوارو را به داخل میکشند که اگر از ویپ های مدرن استفاده کنند مقدار زیادی بخار تولید خواهند کرد.

فروشگاه اینترنتی ویپرزکو مرجع خرید ویپ، جوس، پاد و ماد و همراه با ضمانت پس از فروش و تنها نمایندگی رسمی شرکت گیک ویپ در ایران می باشد، جهت استعلام نمایندگی میتوانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

www.geekvape.com/partners/

1 دیدگاه

پیام بگذارید

بازگشت به نوشته‌ها
×