کنترل دما در ویپ

بازگشت به نوشته‌ها
دما در ویپ

کنترل دما در ویپ

با نظردهی در پست های بلاگ 10 امتیاز کسب کنید

سرفصل ها

دما در ویپ چگونه کنترل میشود ؟

دما در ویپ یکی از عوامل سلامت دستگاه به حساب می آید . کنترل دما در ماد ویپ ها راه حلی برای جلوگیری از طعم سوخته یا خشک است. در اثر سیستم کنترل دما کویل به جای اینکه داغ و داغ تر شود در یک دمای ثابت دلخواه باقی می ماند. کاربر یک محدوده ای برای انتخاب دما دارد که معمولا حدود دمای 300 تا 600 درجه ی فارنهایت (معادل 100 تا 315 درجه ی سانتی گراد) است. با انتخاب دما, توان لازم به کویل فرستاد میشود و دمای کویل را به طور خودکار به دمای انتخاب شده میرساند و آن را در آن دما نگه میدارد.
بنیان گذار این سیستم کمپانی به نام Evolv است که در سال 2014 از چیپ های DNA خود رونمایی کرد. هنوز هم مادهایی که دارای چیپ های DNA هستند به عنوان یکی از بهترین ماد ها با قبلیت سیستم کنترل دما در بازار معرفی می شوند. معرفی سیستم کنترل دما توسط کمپانی Evolv اتفاقی بسیار خلاقانه و انقلابی در دنیای ویپینگ بود. قبل از کنترل دما بهترین مادها فقط قابلیت تنظیم توان را داشتند که آن نیز توسط کمپانی Evolv برای اولین بار معرفی و ارائه شده بود. ولی اکنون ویژگی هایی مانند تنظیم دما و توان را در اکثر ماد ویپ ها میتوان یافت.

کنترل دما چگونه کار میکند؟

شما به راحتی بدون اینکه چیزی در مورد نحوه ی کنترل دما در ویپ بدانید میتوانید از آنها استفاده کنید و این سیستم را در آنها به کار گیرید. ولی اگر در مورد نحوه ی کارکرد آن کنجکاو هستید بهتر است بدانید که کنترل دما بخاطر زیاد شدن مقاومت فلز موجود در کویل در اثر گرما کار میکند.
همانطور که میدانید کویلی که داخل تانک یا اتومایزر دستگاهتان وجود دارد مقاومتی دارد که با علامت اُهم Ω روی صفحه ی نمایشتان ظاهر میشود.
اگر ویپتان از Kanthal (معروف ترین جنس سیم کویل) استفاده میکند, مقدار مقاومت آن تغیییر نمیکند. در واقع برخلاف دمای آن مقاومتش ثابت است.
در ویپینگ با کنترل دما از سیم هایی در کویل استفاده میشود که با افزایش دما افزایش مقاومت مشخصی دارند. ماد, مقاومت کویل را در دمای اتاق چک میکند و بعد با شروع ویپینگ آن را کنترل میکند. تغییر مقاومت منجر به افزایش دما میشود و ماد توان لازم را برای رسیدن به دمای انتخاب شده را فراهم میکند. میتوان ویپ را به ماشینی که در حال بالا رفتن از یک تپه است تشبیه کرد. ماشین برای اینکه به سرعت لازم برسد باید توان بیشتری مصرف کند ولی سرعت ثابت باقی میماند.

برای ویپینگ با قابلیت کنترل دما به چه چیزهایی نیاز است؟

اولین و مهم ترین مسئله داشتن ماد ویپی است که دارای سیستم کنترل دما است. اکثر ویپ هایی که دارای ویژگی کنترل دما هستند, در نامشان از کلمه ی TC استفاده شده است. ویپ های مختلف ممکن است تفاوت های زیادی داشته باشند. بعضی از آنها ویژگی های خاص تر و پیچیده تری دارند و حتی در یک ویژگی مشترک مانند کنترل دما, بطور متفاوتی عمل می کنند و بعضی از آنها بطور چشمگیری عملکرد بهتری دارند.
بعضی از کمپانی ها شهرت زیادی در استفاده از این تکنولوژی دارند. چیپست های تولید شده توسط کمپانی Evolv DNA و Yihi در دسته ی همین کمپانی های معروف در حوزه ی کنترل دما هستند ولی قیمت بالایی دارند. بعد از مدتی کمپانی های تولید کننده ی ویپ ها همین محصولات را با قیمت بسیار کمتر تولید کردند مانند کمپانی هایی نظیر GeekVape، Aspire، Vaporesso، Modefined و Smoant که کیفیت محصولاتشان کاملا اثبات شده است.

قدم بعدی انتخاب نوع درستی از سیم برای ویپینگ است.
در سالهای اخیر, کمپانی های تولیدکننده ی ویپ هایی با ویژگی کنترل دما از 4 نوع سیم خاص در کویل ویپ های خود استفاده کرده اند:
نیکل 200: به این نوع سیم Ni200 هم گفته میشود که در ابتدا استفاده از آن برای ساخت کویل های کنترل دما بسیار رایج بود ولی در حال حاضر به علت حساسیت بعضی از ویپرها به کویل های نیکلی کاربرد کمتری دارد.
تیتانیوم درجه 1: به این نوع سیم Ti هم میگویند و برای کویل های کنترل دما در ویپ بسیار مناسبند فقط باید توجه داشته باشید که این کویل ها اصلا نباید بیش از حد داغ شوند.
استیل ضد زنگ: این سیم ها بسیار محبوب و در دسترس هستند. کویل های استیل ضد زنگ در درجه های مختلف مانند 304، 316، 316L، 317 و 430 وجود دارند که رایج ترین آنها کویل نوع SS316L است. البته کویل SS (Stainless Steel، استیل ضد زنگ) هم برای کنترل دما و هم کنترل توان میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.
نیکل-آهن: به این نوع سیم NiFe هم میگویند که در درجه های مختلف مانند 48، 30، 52، 70 عرضه میشود. این کویل برای هردو حالت کنترل دما و توان میتواند مورد استفاده قرار گیرد ولی زیاد کاربردی و رایج نیست.
هرکدام از این سیم ها ضریب دمای مقاومت خاص خود را دارند که به آن TCR میگویند. ضریب دما در واقع تغییرات نسبی یک کمیت فیزیکی که با دما در ارتباط است را نشان میدهد. ماد شما باید TCR خاص سیم استفاده شده در کویل را بداند تا بتواند توان مناسب برای محدود کردن دما را به کویل دهد. مقاومت کویل های کنترل دما در ویپ میتواند خیلی کم باشد، به این موضوع توجه داشته باشید که TCR دو کویل که حتی از یک جنس هستند میتواند با هم متفاوت باشد. خوشبختانه اکثر مادهای کنترل دما برای مقادیر TCR کویل های Ni200، Ti و SS(316L) از پیش تنظیم شده اند، که از محبوب ترین سیم های کنترل دما نیز محسوب می شوند.
با توجه به تمامی توضیحات داده شده و این مسئله که درجه های مختلف یک فلز TCR های متفاوتی دارند، و این واقعییت که کویل های با TCR از پیش تنظیم شده همواره مورد انتقاد می باشند، یکی از ویژگی های بسیار مفید و کاربردی مادهای دارای ویژگی کنترل دما داشتن TCR قابل تنظیم است. این ویژگی باعث شد که کویل های کنترل دما خیلی دقیق تر مورد استفاده قرار گیرند. با چک کردن مشخصات ماد ویپ خود میتوانید از داشتن این ویژگی اطمینان حاصل کنید. اگر دستگاه شما قابلیت تنظیم TCR دارد میتوانید از آن استفاده کنید و نوع فلز سیم کویل و درجه ی آن را مشخص کنید.

چگونه با کنترل دما ویپ کنیم؟

ماد خود را در حالت TC قرار داده و نوع سیم کویل و مقدار TCR آن را بطور دقیق وارد کنید. سپس مطمئن شوید که تانک و مادتان هردو در دمای اتاق قرار دارند (برای دقیق نشان داده شدن دماها). به این منظور و برای هرچه دقیق تر بودن این مساله بهتر است حداقل 15 دقیقه پس از ست کردن از ویپتان استفاده نکنید. سپس کویل خود را مانند حالت طبیعی متصل کنید و از محکم بودن آن اطمینان حاصل نمایید. اگر تانکتان از انواع قابل بازسازی است از محکم بودن پیچ ها مطمئن شوید سپس اتومایزر یا تانک را به ماد خود متصل کنید و تا حد ممکن آن را محکم ببندید سپس از درست یا دقیق بودن مقاومت مطمئن شوید و آن را با فشردن دکمه های +/- ثابت کنید.
اگر از تانک های قابل بازسازی استفاده می کنید, بهتر است بدانید که کویل هایی با سیمی از جنس استیل ضدزنگ (تنها سیمی که می تواند در حالت خشکی نیز بسوزد، هر چند که پیشنهاد نمی شود) از توان کمتری نسبت به Ni200 یا Kanthal استفاده می کنند.
بعضی از مادهای کنترل دما به شما امکان تغییر توان را هم میدهند و بعضی از آنها بصورت اتوماتیک توان لازم را انتخاب میکنند. اگر میتوانید توان را هم مانند دما در ماد خود تنظیم کنید، بهتر است هردو را در پایین ترین مقدار آن که روی سَری کویل نوشته شده است قرار دهید. هم چنین میتوانید آن را روی مقدار دلخواهتان نیز قرار دهید.
بهترین دما برای ویپینگ
دماهای رایج برای ویپینگ در محدوده ی 392 تا 480 درجه ی فارنهایت (معادل 200 تا 250 درجه ی سانتی گراد) قرار دارند و دما بطور معمول سریعا و در بازه های 10 درجه ی فارنهایت (5 درجه ی سانتی گراد) تنظیم میشود.
دمای مورد نظرتان را مشخص کنید و با خیالی راحت بدون هیچ ترس یا نگرانی از بیش از اندازه گرم شدن کویل یا فتیله یک ویپینگ فوق العاده را تجربه کنید. در ویپینگ با کنترل دما همه چیز مانند حالت عادی است (به استثنای مسئله ی تمام شدن ایجوس موجود در تانک که منجر به کاهش قابل توجه بخار میشود).
در صورت لزوم، به راحتی میتوانید دما را بالا یا پایین اورید. مسئله ی انتخاب دما در ویپ مانند انتخاب و خرید ایجوس کاملا سلیقه ای است و به ترجیحات شخصی شما مربوط میشود.

جنبه های مثبت استفاده از کنترل دما در ویپ

⦁ جلوگیری از طعم سوخته یا خشک: راه های زیادی برای جلوگیری از طعم سوخته و خشک در ویپینگ وجود دارد ولی کلیدی ترین مزیت کنترل دما همین مسئله است که سیستم TC خود به خود برای شما این کار را میکند. در واقع اگر در حالت کنترل دما (TC Mode) در حال ویپینگ باشید و فتیله ی شما خشک شود، دما بطور خودکار بالا میرود و همین سیستم برای جبران دمای افزایش یافته توان را کم میکند. بنابراین به جای یک کام با طعم خشک فقط بخار کمتری تولید میکنید.
⦁ طول عمر کویل و فتیله: کویل های کنترل دما از کویل های کنترل توان دوام و طول عمر بیشتری دارند و هم چنین فتیله های TC هم عمر بسیار طولانی تری دارند زیرا از دمای لازم و مناسب برای یک ویپینگ عالی فراتر نمی روند.
⦁ طول عمر باتری: کنترل دما باعث می شود که باتری فقط توان لازم برای نگه داشتن کویل در دمای دلخواه را به کویل برساند. بررسی ها نشان می دهند که باتری ویپ هایی که دارای ویژگی کنترل دما هستند حدودا 1.5 برابر توان کمتری نسبت به ویپ های معمولی استفاده می کند.
 ثبات ویپ: در ویپ های معمولی هر چه کام طولانی تری بگیرید به همان میزان تا زمانی که در حال کام گرفتن هستید کویل داغ و داغ تر میشود ولی در ویپ های دارای کنترل دما کویل فقط تا دمایی که تنظیم کرده اید داغ میشود و هرقدر هم که شما کام طولانی بگیرید کویل شما در همان دمای ثابت باقی میماند.

جنبه های منفی استفاده از کنترل دما در ویپ

 •  پیچیدگی: به طور کلی قرار دادن ویپ در حالت Power Mode کار آسان تری است چون فقط لازم است توان مورد نظر را وارد کنیم و سپس به راحتی ویپینگ را شروع کنید. ولی استفاده از سیستم کنترل دما کمی پیچیده تر است و ممکن است ارور دهد و نیازمند آزمون و خطاست.
 • محدودیت ماد: همه ی ماد هایی که دارای ویژگی کنترل دما هستند باکیفیت و خوب نیستند. ماد های ارزانی که ویژگی کنترل دما را دارند اکثرا محدودیت های زیادی دارند و کنترل دما در آنها کارایی چندانی ندارد. بنابراین اگر به دنبال کیفیت هستید و کنترل دما یا TC برای شما امر مهمی است بهتر است کمی بیشتر در این مورد تحقیق کنید و در بازار جستجو کنید.
 • محدودیت به چند جنس: رایج ترین جنس مورد استفاده برای کویل ها Kanthal است. البته Ni80 هم اخیرا به میزان قابل قبولی مورد استفاده قرار میگیرد ولی هنوز محبوب ترین آنها استیل ضدزنگ است. بنابراین اگر علاقمند به ویپینگ با کنترل دما هستید باید بدانید که این ویژگی انتخاب هایتان برای کویل را کمی محدود میکند.
  در آخر, ویپینگ با کنترل دما در ویپ میتواند تجربه ی فوق العاده ای برای شما باشد. هیچ کس از طعم خشک و سوخته هنگام ویپینگ یا داغ شدن بیش از حد دستگاه در کام های طولانی لذت نمیبرد و کنترل دما به آسانی این مشکلات را حل می کند. با وجود اینکه هنوز هم ویپ های ساده ای که فقط دارای حالت تنظیم توان هستند محبوب ترند ولی ویپ های دارای کنترل دما آینده ی بسیار خوبی دارند و احتمالا در آینده شاهد وجود این ویژگی در تمام ویپ ها خواهیم بود.

فروشگاه اینترنتی ویپرزکو مرجع خرید جوس، ویپ، پاد و ماد وهمراه  با ضمانت پس از فروش و تنها نمایندگی رسمی شرکت گیک ویپ در ایران می باشد، جهت استعلام نمایندگی میتوانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

www.geekvape.com/partners/

دیدگاه (5)

 • MSN

  خیلی خوب و آموزنده، ای کاش بیشتر و بیشتر به مقوله تنظیمات ویپ تو حالت کنترل دما بپردازید و در این خصوص فیلم هم اگه باشه که خیلی بهتره، مرسی.

  15 فوریه 2021 در 4:46 ب.ظ
 • MSN

  بین انواع وایرها که امتحان کردم، ss316l، اون طعمی رو که ni80 میده بهم نمی‌ده، چه تو حالت کنترل دما، چه تو حالت عمومی و بر پایه وات، این طبیعیه؟ وایر دوال کور فیوزد کلپتون استیل شرکت وندی ویپ.

  15 فوریه 2021 در 4:49 ب.ظ
 • 9357756255

  دقیقا چیپست dna واقعا سیستم کنترل دماش بینظیر tc

  3 آوریل 2021 در 11:24 ب.ظ

پیام بگذارید

بازگشت به نوشته‌ها
×