۹ روش جلوگیری از لیکینگ در ویپ

بازگشت به نوشته‌ها
روش جلوگیری از لیکینگ در ویپ

۹ روش جلوگیری از لیکینگ در ویپ

با نظردهی در پست های بلاگ 10 امتیاز کسب کنید

قبل از بیان روش های جلوگیری از لیکینگ در ویپ باید با مفهوم لیکینگ آشنا شوید که در مقاله ی قبل توضیحات کاملی در مورد لیکینگ در ویپ برای شما منتشر شد که از طریق لینک زیر میتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

لیکینگ (Leaking) چیست؟

leaking-tank

۹ روش جلوگیری از لیکینگ در ویپ

بررسی نحوه نصب اجزای دستگاه ویپ

اولین روش برای جلوگیری از لیکینگ در ویپ بررسی نحوه نصب اجزای دستگاه ویپ می باشد، نحوی درسا نصب شدن اجزای دستگاه ویپ خود را چک کنید. هرچند که این مساله واضح به نظر میرسد، ولی حتما مطمئن شوید که اجزای داخل تانک به خوبی و به محکمی با یکدیگر متصل شده اند. گاهی اوقات هنگامی که در عجله هستید ممکن است درب بالایی مخزن تانک را به درستی و به محکمی با اتصال پایینی متصل نکنید. این می تواند باعث پس دادن جوس از بالای تانک از قسمت باز درب بالایی شود. پس حتما از بسته شدن محکم و درست در بر روی مخزن مطمئن شوید، البته خیلی هم افراط نکنید. فقط تا حدی که حس کنید از آنجا جوس پس نخواهد داد کفایت می کند.

تمیز نگه داشتن دودکش تانک

دومین روش برای جلوگیری از لیکینگ در ویپ تمیز نگه داشتن دودکش تانک می باشد. تمامی تانکها دارای سیستم انتقال جریان هوااز طریق یک لوله مرکزی به نام “دودکش(چیمنی)” از بدنه تانک به دریپ تیپ (لبی) بالایی مخزن جوس می باشند. گاهی اوقات پیش می اید که اشتباها ایجوس به داخل لوله ریخته می شود که این مساله نیز منتهی به لیکینگ در ویپ خواهد شد. چنانچه همچین اتفاقی برای شما افتاد، داخل لوله را با دستمال کاغذی تمیز کنید و سپس مجددا به ویپینگ خود ادامه دهید.

ایستاده نگه داشتن تانک

سومین روش جلوگیری از لیکینگ در ویپ ایستاده نگه داشتن تانک ویپ می باشد. همیشه تانک خود را به حالت ایستاده قرار دهید. دانستن این مساله که خیلی از تانکها به گونه ای ساخته و طراحی شده اند که نمیتوانند به مدت طولانی به پهلو قرار گیرند به شما در مقابله با مشکل لیکینگ کمک شایانی می کند. ایجوس داخل تانک ممکن است در اثر قرار گیری تانک به صورت مایل و به پهلو از داخل دریچه انتقال هوا به بیرون پس داده شود. پس حتما برای پرهیز از لیکینگ، از قرار گیری تانک خود به صورت ایستاده و عمود مطمئن شوید.

filling-1-of-1

بررسی وضیعیت اورینگ یا واشر های پلاستیکی

چهارمین روش جلوگیری از لیکینگ در ویپ از سالم بودن واشرهای پلاستیکی (O-rings) اطمینان حاصل نمایید.

یکی از مصطلح ترین مواردی که بائث پس دادن جوس می شود پارگی و یا اسیب دیدگی شدید اورینگها می باشد. هر چند وقت یکبار اجزای تانک خود را باز کرده و از سالم بودن او رینگها مطمئن شوید. گاهی اوقات پیش میاید که واشر بر اثر پارگی از تانک جدا شده که این مساله باعث به وجود آمدن محفظه ای و در نتیجه پس دادن جوس می شود. پس همیشه نسبت به این موارد هوشیار باشید و از آنجایی که اورینگها ارزان قیمت می باشند بهتر است زود به زود آنها را با واشرهای نو تعویض کنید.

o-rings-1-of-1

بررسی درب بالای مخزن جوس

پنجمین روش جلوگیری از لیکینگ در ویپ درب بالای مخزن جوس را همواره بسته نگاه دارید. چنانچه درب بالای مخزن جوس تانک خود را باز نگاه دارید این مساله باعث پس دادن جوس از دریچه های انتقال هوا خواهد شد. این به خاطر طبیعت فشار هوای داخل تانک می باشد که از بالا به روی جوس فشار آورده و ان را به پایین و در نتیجه به کانالهای انتقال هوا هدایت کرده و لیکینگ پدید می اید. هر زمان که می خواهید برای مدت طولانی درب مخزن را باز نگه دارید حتما از خالی بودن تانک اطمینان حاصل نمایید.

بررسی دریچه های ورودی هوا

ششمین روش برای جلوگیری از لیکینگ در ویپ بررسی دریچه های ورودی هوا دستگاه ویپ می باشد، همیشه از بسته بودن کامل دریچه های انتقال هوا در هنگام پر کردن جوس در داخل مخزن (تانک، Tank) اطمینان حاصل نمایید. همچنین در هنگام ویپینگ دریچه های انتقال هوا را به اندازه کافی باز نگاه دارید تا منجر به ویپینگ با شدت زیاد نشود، زیرا این مساله باعث کشیده شدن مقدار زیادی جوس به کویل و در نتیجه ریسک بالای لیکینگ خواهد شد.

airflow-1-of-1

از پر کردن کامل تانک خودداری کنید

هفتمین روش جلوگیری از لیکینگ در ویپ جلوگیری از پر کردن کامل تانک جوس می باشد، هیچ گاه مخزن تانک را به طورکامل از جوس پر نکنید و همیشه مقداری فضای خالی بالای مخزن برای جریان هوا اختصاص دهید. این فضای خالی کمک زیادی به جلوگیری از لیکینگ به شما خواهد کرد.

IMG_0068
نسبت به شکستگیهای احتمالی شیشه تانک و یا هر نوع آسیب دیگر هوشیار باشد.

هشتمین روش جلوگیری از لیکینگ در ویپ بررسی شکستگی های شیشه تانک می باشد، همیشه شیشه مخزن تانک را بررسی کنید که ترک یا شکستگی نداشته باشد. حتی یک ترک بسیار ریز در شیشه تانک یا حتی یک خم شدگی کوچک در قسمتهای فلزی تانک باعث می شود که تانک دیگر در مقابل ورود هوا مقاومت نداشته و منجر به پس دادن جوس از بدنه مخزن شود. از آنجایی که تعویض شیشه تانک هزینه زیادی ندارد از اینرو هر زمان که به ترک خوردگی شیشه تانک دستگاه خود اگاه شدید بهترین و راحت ترین راه می تواند تعویض ان باشد.

cracked-glass-tank

از ایجوس های مناسب استفاده کنید.

آخرین راهکار برای جلوگیری از لیکینگ در ویپ استفاده از ایجوس های مناسب است، برای کویل هایی که احتیاج به توان ورودی بیشتر دارند بهتر است از جوسهای با حداقل وی جی ۷۰% (70% VG) استفاده شود. این بدین دلیل است که هرچه درصد وی جی پایین تر باشد چگالی و چسبندگی جوس پایینتر بوده و از این رو شانس لیکینگ بالاتر می رود. پس بهتر است قبل از خریدن جوس خود نسبت وی جی به پی جی آنرا بررسی کنید.

دیدگاه (2)

پیام بگذارید

بازگشت به نوشته‌ها
×